Tgrt Haber

Bu tabela 68 yıl önce yapıldı! Görenleri 3 boyuta hayret ediyor

Editör: Şule Altınel / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
14 Ekim 2023 16:20 - Güncelleme : 14 Ekim 2023 16:21
Bu tabela 68 yıl önce yapıldı! Görenleri 3 boyuta hayret ediyor
,

Gümüşhane’nin Kale köyünde yaklaşık 68 yıl önce bir ressam tarafından yapılan 3 boyutlu reklam tabelası görenleri hayrete düşürüyor.

Gümüşhane il merkezine 24 kilometre mesafede yer alan Kale köyünde bulunan bir kara lastik ayakkabı üretim imalathanesinin tabelası görenleri hayrete düşürüyor.

68 YIL ÖNCE 3 BOYUTLU TABELA

Yaklaşık 68 yıl önce Ali Saraç adlı bir ressam tarafından yapılan 3 boyutlu tabelada yer alan ayakkabı ve elinde ayakkabı tutan kadın figürü tabelaya bakan kişinin gittiği yöne göre hareket ediyor. Tabela ile ilgili son dönemde sosyal medyada yapılan paylaşımlar ise tabelanın şöhretine şöhret katıyor.

Bu tabela 68 yıl önce yapıldı! Görenleri 3 boyuta hayret ediyor

Hizmet verdiği yıllarda bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören imalathaneden geriye harabe kalırken tabela ise yıllar içerisinde aşınmış olmasına rağmen 3 boyutlu özelliğini korumaya devam ediyor.

"BİZ DÖNDÜKÇE BİZİMLE DÖNÜYOR"

Aradan yıllar geçmesine rağmen tabelanın önünden her geçişlerinde şaşırdıklarını söyleyen Bahattin Ülker (67), “Ben küçükken Ürer lastikleri vardı fabrikası Ünye’deydi, Zeynel isminde birisi geldi bunu buraya açtı. Bu tabela yaklaşık 65 yıllık o günden bugüne burada durur. Biz döndükçe lastikler kadın da bizimle beraber dönüyor bunu yapan ressama helal olsun gerçekten ressammış yani. İlk yıllarında anlayamadık ama seneler sonra lastiğinde bizimle beraber döndüğünü anladık. Her geçtiğimizde bakıyoruz” dedi.

Bu tabela 68 yıl önce yapıldı! Görenleri 3 boyuta hayret ediyor

"ÇOCUKKEN SİHİR GELİRDİ"

Çocukluk yıllarında söz konusu tabelayı görünce kendilerine sihir gibi geldiğini ifade eden Refik Alemdar, “Bu tabela o zamanın sihiri sağa dön sola dön nereye gidersen git sana dönüyor insanları büyüledi yani. Bizzat beni de büyüledi. O dönem bunu görmek bize sihir gibi geldi, normal bir resim gibi değil bu. O günlerden bu günlere hala gelip gideni bakanı olur yani. Hatta bunu alıp götürmeye çalışanlar oldu ama izin vermedik” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Hakan 4 Eylül 2023 22:44

Hiç dokunmadan orayı koruyun bence

Niyazi tayfun akgün 1 Eylül 2023 16:16

Satarsanız ben alırım

Ömer Kutlubay 1 Eylül 2023 15:33

Bu tabelayı korumaya alınız.birdaha böylesini bulamazsınız

SS31 Ağustos 2023 13:26

Bursa Ulu Cami deki Kabe tablosundaki kapı da nereden bakarsanız bakın size doğru bakıyor O çok daha eski.

Mehmet Tosun 31 Ağustos 2023 12:15

Ali Saraç Trabzon da mesele ğin ilk ddayenlerinden biridir. Akçaabat Mersin köyün dendir.

Mehmet Kahraman 31 Ağustos 2023 10:51

O tabelanın koruma altına alınması gerekir.

Sonraki Haber Yükleniyor...