Tgrt Haber

Elazığ'da alarm verildi! 'Newcastle hastalığı' için harekete geçildi 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
24 Nisan 2024 21:28 - Güncelleme : 24 Nisan 2024 21:28
Elazığ'da alarm verildi! 'Newcastle hastalığı' için harekete geçildi 

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ağın ilçesindeki martı ölümleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Bölgede görülen ölü martılar, filyasyon ekiplerimiz tarafından toplanmıştır. Yönetmeliklere uygun olarak gerekli tüm önlemler alınmış ve olası riskler engellenmiştir" denildi.

Elazığ Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Ağın ilçesindeki Hurşit Kuş Ormanı kıyısında ve bölgedeki martıların üreme alanı olan adacıkta martı ölümleri görüldüğü ihbarının alındığı belirtildi.

Bunun üzerine Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünce bölgeye veteriner hekimlerin sevk edildiği ifade edilen açıklamada, "İhbar yapılan bölgedeki 10 farklı lokasyondan ölü veya ölmeye yakın durumdaki martı numuneleri alınarak soğuk zincir içerisinde Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Enstitü Müdürlüğü tarafından aynı gün içerisinde numunelerin analizlerine başlanılmıştır. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda teknik personel martı ölümleri ihbarı yapılan bölgeye görevlendirilmiş ve teknik ekiplerce söz konusu bölgede tarama ve bilgilendirme çalışması yapılmıştır. Bölgede filyasyon ekiplerince ölü martılar toplanmış, yönetmelik çerçevesinde tüm tedbirler alınarak risk bertaraf edilmiştir. Numunelerde ilgili enstitülerce yapılan ilk değerlendirmede Newcastle (yalancı veba) hastalığı tespit edilmiş olup, ileri tetkikler devam etmektedir" denildi. 

Açıklamada, martı ölümlerine ilişkin sürecin titizlikle takip edildiği ifade edildi. 

 

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...