Tgrt Haber

Hurda halde bulunmuştu! 60 yaşında ilgi odağı olan ‘dede’ için teklif yağıyor

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
09 Kasım 2023 15:15 - Güncelleme : 10 Kasım 2023 10:00
Hurda halde bulunmuştu! 60 yaşında ilgi odağı olan ‘dede’ için teklif yağıyor
Eskişehir,otomobil

Eskişehir’de hurda halde bulduğu aracı yollara döndüren Mesut Boru, gelen tüm teklifleri reddediyor. Boru, 60 yaşındaki aracın tüm bakım masrafları için 1 milyon TL harcadı. Araç, kentte ilgi odağı oldu.

Klasik otomobillere ilgi her geçen gün artıyor. Ancak klasik araçların bakımı için harcanan rakam ise dudak uçuklatıyor. Eskişehir’de yaşayan Mesut Boru, 4 yıl önce atıl bir durumda 1963 model bir aracı komşusunun bahçesinde fark etti. Aracın sahibi ile iletişime geçen Boru, aracı satın aldı. Oldukça kötü bir durumda aldığı 60 yaşındaki aracı tepeden tırnağa yenileyen Boru, uzun uğraşları sonucunda aracı çalışır duruma getirdi.

Eskişehir'deki klasik otomobil için çare Antalya'da bulundu.

DEDE İSMİNİ ALDI

Dedesiyle araca “Dede” ismini veren ve aracını orijinal rengi kırmızıya boyayan Mesut Boru, trafikte ilgi odağı oluyor. Aracını korunaklı garajında saklayan ve çok fazla kullanmayan Boru, otomobilini gözünden sakınıyor. Mesut Boru, otomobile ise gelen teklifleri ise tek tek reddediyor.

Eskişehir'deki klasik otomobil ilgi odağı oldu.

ÇAREYİ ANTALYA’DA BULDU

Aracı nereden bulduğunu ve nasıl yenilediğini anlatan Mesut Boru, “Hurda bir şekildeydi. Lastikleri patlaktı ve çok kötü konumdaydı. Ondan sonra araştırdım, babamla beraber orada komşulara falan sorduk. Öğrendik ki bir yaşlı amca almış ama kendisi vefat etmiş. Onun da verasetçileri varmış. Biz oğluyla görüştük. Yalnız aracı almak için 4 sene uğraştık çünkü 7-8 tane verasetçisi vardı. Aralarında problem küslük olmuş. Onlar Ankara, İstanbul ve diğer şehirlerde oldukları için aracı satın almamız 4 sene sürdü. Ondan sonra zorlu süreç başladı. Babam kumlamasını kendisi yaptı çünkü bu işleri biliyor. Komple kumladık, aracı soyduk. Araçta hiçbir şey kalmadı, sadece motoru üstündeydi. Motorunu çalıştırdık ama verimli bir motoru yoktu çünkü araç 7 sene yatmış. Antalya'da 85 yaşında eski bir ustaya rast geldik. En sonunda toplama aşamasına geçtik tabii ki. Eskişehir'de bir usta bulamadık. Aracı Antalya'daki bu işlere hâkim olan bir el dövmesi dediğimiz usta olan Haydar ustaya gönderdik. Haydar usta da koronaya denk geldi, belli sıkıntılar oldu. 2 sene sonunda da aracı o topladı. Komple Haydar ustanın emeği var. Aracımız en sonunda bu şekle geldi” dedi.

Eskişehir'deki klasik otomobil 1963 model.

1963 MODEL ARAÇ İLGİ ODAĞI OLDU

1 milyon TL harcadığı aracına gelen tekliflerle ilgi de konuşan Boru şöyle devam etti: “Araç 1963 model, 60 yaşında. Dedemle yaşıt. Manevi olarak paha biçemem. Yaptığım masrafların hiçbirini yazmadım ama bir sıfır araç parası harcadım. Araca ilgi bayağı fazla. Zaten kırmızı direkt dikkat çekiyor. Tekerleklerinin altında kartonlar, aracın üstünde brandası var. O şekilde duruyor. Ne su, ne nem, ne de güneş görüyor. Kapalı konumda bekliyor. Gözümden kıskanıyorum yani, aracım kıymetli.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...