Tgrt Haber

Osmanlı tuğralı para basacaklardı! Bu da oldu: Edirne sınırında sahte para basma makinesi bulundu

Editör: Fatimatüzzehra Maslak / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
16 May 2024 10:57 - Güncelleme : 16 May 2024 11:23
Osmanlı tuğralı para basacaklardı! Bu da oldu: Edirne sınırında sahte para basma makinesi bulundu

Sınırdan geçirilseydi Osmanlı tuğralı paralar basacaklardı. Türkiye'de bu da oldu. Edirne sınırında sahte para basma makinesi bulundu.

Sahte para basımında kullanılan matrisler Edirne sınırında bulundu. Gümrükten koymayı başarsalardı Osmanlı tuğralı paralar basacaklardı. 

Taklit para yapımında kullanılan kalıplar (matris), Edirne Kapıkule sınır kapısının karşısındaki Bulgaristan gümrük memurları tarafından yakalandı.Kaptan Andrevo sınır kapısındaki gümrük memurları, Türkiye'den giren bir tırda yapılan inceleme sırasında kaçak madeni para yapma ekipmanlarını ele geçirdi. Türk vatandaşı olan şoför, Türkiye'den Batı Avrupa'ya taşınan mallar için düzenlenen belgeleri yetkililere verdi.

OSMANLI TUĞRALI PARA BASILACAKTI

Taşınan kargoda alışılmadık yoğunlukların tespit edildiği için tır, X-ray ekipmanı da dahil olmak üzere detaylı bir gümrük muayenesi yapıldı. Yapılan kontrollerde, grup malı bulunan 126 adet beyan edilen parsel arasında, dekoratif madeni para ve eski madeni para taklitlerini üretimine yönelik, beyanı yapılmamış, özel amaçlı mallar tespit edildi.

Osmanlı tuğralı para basacaklardı! Bu da oldu: Edirne sınırında sahte para basma makinesi bulundu - 1. Resim

9 adet Türkçe yazılı madeni para yapımına yönelik kalıp, 10 adet metal eritmeye yönelik refrakter kap (ateşe dayanıklı), 1 adet gravür makinesi, 1 adet indüksiyon ocağı, teraziler, 30 adet halka ölçüsü ve 3 adet kalıp bulundu. Bazı kalıpların üzerine "1922 tarihli Sultan II. Abdülhamid, Mısır 20 kuruş, 1293" ifadelerinin yazıldığı görüldü.

Osmanlı tuğralı para basacaklardı! Bu da oldu: Edirne sınırında sahte para basma makinesi bulundu - 2. Resim

Ele geçirilen matrislerin, tedavülde olmayan antika madeni paraların kopyalarının üretimi için yapıldığı belirtildi. Beyan edilmeyen eşyalar arasında 12 adet banknot sayma makinesinin bulunduğu kutular da görüldü. Tır şoförü ve taşıma firması hakkında soruşturma yapan gümrük müfettişi tarafından Haskovo Bölge Savcılığının gözetiminde yürütülen bir ön soruşturma başlattı.

Osmanlı tuğralı para basacaklardı! Bu da oldu: Edirne sınırında sahte para basma makinesi bulundu - 3. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...