Tgrt Haber

Sobalar yakıldı, kombiler açıldı... 81 il sıcaktan kavrulurken onlar üşüyor

Editör: Şule Altınel / Kaynak: TGRT Haber
04 Temmuz 2024 04:41 - Güncelleme : 04 Temmuz 2024 05:24
Sobalar yakıldı, kombiler açıldı... 81 il sıcaktan kavrulurken onlar üşüyor

Ülke genelinde sıcak havalar etkisini gösterirken, bir ilimizde ise vatandaşlar serin havalar nedeniyle soba yakarak ısınıyor. Köy sakinlerinin temmuz ayında soba yakarak ısındığı anlara ait görüntüler ise sosyal medyada kısa süre içerisinde gündem oldu. 81 il sıcaktan kavruluyor onlar soba yakıp ısınıyor!

Kış mevsiminin uzun sürdüğü yerleşim yerlerinin başında gelen Kars'ın Sarıkamış ilçesinde temmuz ayında soğuk hava nedeniyle bazı vatandaşlar yeniden soba yaktı.

Türkiye'nin birçok noktasında bunaltıcı sıcaklar yaşanırken, 2 bin 150 rakımlı Sarıkamış'ta hava sıcaklığı geceleri 2 dereceye kadar düşüyor. Yaklaşık bir haftadır aralıklarla etkili olan sağanak, dolu ve soğuk hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Sobalar yakıldı, kombiler açıldı... 81 il sıcaktan kavrulurken onlar üşüyor - 1. Resim

SOBALAR YAKILDI, KOMBİLER AÇILDI

Akşam'ın haberine göre, soğuk hava nedeniyle temmuz ayında vatandaşların büyük çoğunluğunun kalın giysilerle dolaştığı ilçede, bazı kahvehanelerde ve evlerde sobalar ile kombiler yeniden yakıldı.

Genellikle sobaların yandığı kahvehaneleri tercih eden ilçe sakinleri, burada sıcak ortamda çay içip sohbet ediyor.

Sobalar yakıldı, kombiler açıldı... 81 il sıcaktan kavrulurken onlar üşüyor - 2. Resim

BİRKAÇ HAFTA DAHA SOĞUK DEVAM EDECEK

Meteoroloji verilerine göre, bölgede aralıklı yağış ve soğuk hava birkaç gün daha etkili olacak. İlçe sakinlerinden Celal Gök, havanın çok soğuduğunu belirterek, "Üç gündür yağmur yağıyor, gece çok soğuk. Sobalar, kombiler yanıyor. Batıda sıcaktan yanıyorlar, biz burada soğuktan donuyoruz." dedi.

Sobalar yakıldı, kombiler açıldı... 81 il sıcaktan kavrulurken onlar üşüyor - 3. Resim

'YORGANSIZ YATILMIYOR'

Adana'dan Sarıkamış'a ağabeyinin yanına gelen Gözel Göydaş da çok sıcaktan çok soğuk bir yere geldiğini anlatarak, "Adana'da 44 derece sıcak vardı. Buraya geldim durulacak gibi değil, soba yakıyoruz. Çok soğuk, yorgansız battaniyesiz yatılmıyor." diye konuştu.

Tepe Mahallesi'nde yaşayan Hakan Bircan ise "Temmuz ayındayız, hala sobalarımız kurulu ve başında ısınıyoruz." ifadesini kullandı.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...