Tgrt Haber

Sıcak havalara karşı 'şarj' uyarısı: Uzun süre bırakmak bataryayı patlatabilir

18 Ağustos 2023 14:23 - Güncelleme : 18 Ağustos 2023 14:23
Sıcak havalara karşı 'şarj' uyarısı: Uzun süre bırakmak bataryayı patlatabilir
cep telefonu,şarj,mobil,

Aşırı sıcak havaların hüküm sürdüğü günlerde, her vatandaşın cebinde olan cep telefonlarını kullanırken dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar bulunuyor. 10 yıldır cep telefonu teknik servis işiyle uğraşan Seyfettin Ballı, telefon kullanıcılarına uyarılarda bulundu.

Aşırı sıcak havaların seyrettiği yaz aylarında cep telefonlarının uzun süreli şarja bırakılmasının cihazlarda patlamalara neden olabileceği belirtildi.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre, yaz aylarında hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle cep telefonlarının ısınması maddi hasarlara sebebiyet verebiliyor. Meydana gelen problemlerin sebebi ise vatandaşların şarjdayken cep telefonlarıyla oynaması veya telefonların uzun süreli şarjda tutulması.

Diyarbakır’da 10 yıldır cep telefonu teknik servisi işiyle uğraşan Seyfettin Ballı, cep telefonu kullanıcılarını uyararak sıcak havalarda nasıl telefonlarını kullanmaları gerektiği hususunda bilgi verdi. Ballı, vatandaşların cep telefonlarını soğutmak için buzdolabına kesinlikle koymamaları gerektiğini de söyledi.

"TELEFONU ŞARJDAYKEN KULLANMAYIN"

Ballı, "10 yıldır telefon sektörünün içindeyim. Malum Diyarbakır’da hava sıcaklıkları 46-47 derecelere kadar ulaşıyor. Telefon kullanıcılarını uyarmak istiyorum. Vatandaşlarımız telefonlarını şarjdayken kullanmamaya dikkat etsinler, şarjdayken oyun oynamasınlar, bataryanın şarjı yüzde 80’i geçtikten sonra şarj etmesinler. Hem telefonun ömrünü uzatır, hem de telefonlarına zarar vermemiş olurlar." dedi.

"Vatandaşlarımız telefonlarının sıcak ortamdan çok serin klimalı yerlerde şarj etmeyi tercih etsinler. Çünkü bataryanın fazla ısınmasıyla, şişmeler, patlamalar meydana gelebiliyor." diyen Ballı, bu durumun telefona ciddi şekilde hasar verebileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

"Telefonun fazla ısınması işlemciye zarar verebiliyor. Telefon kullanıcılarımız kesinlikle sıcaktan dolayı cep telefonlarını buzdolabına koymasınlar. Bu konuda çok dikkat etmeleri gerekiyor. Küçük soğutucular kullansınlar. Belki bir nebze de olsun ısısını almış olurlar ama sakın buzdolabına koyup kullanmasınlar."

(İHLAS HABER AJANSI)

Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...