Tgrt Haber

BAE ile Türkiye arasında savunma sanayii işbirliği: Dev anlaşma imzalandı

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Independent
11 Şubat 2024 11:18 - Güncelleme : 11 Şubat 2024 11:19
BAE ile Türkiye arasında savunma sanayii işbirliği: Dev anlaşma imzalandı
,türkiye,

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen World Defense Show Fuarı'ndan güzel haber geldi. Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında savunma sanayiye ilişkin dev anlaşma imzalandı. 

Türk Savunma Sanayii, 04-08 Şubat 2024 tarihleri ​​arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ikinci kez düzenlenen World Defense Show Fuarı’na 63 (altmış üç) savunma sanayii firması ile katılım sağladı. Fuar kapsamında Türk firmalar, farklı iş birliklerine imza attı. Birleşik Arap Emirlikleri merkezli EDGE ile Türkiye’nin önde gelen havacılık ve savunma şirketi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile havacılık ve uzay sektörüne özgü çeşitli girişimlerde birlikte çalışmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Anlaşma kapsamında EDGE tarafından geliştirilen faydalı yüklerin ve sensörlerin Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin ürünlerine entegre etme konusunda ortak bir taahhüt oluştu. Mutabakat Zaptı ile iki şirket sürekli istihbarat, gözetleme, hedef belirleme ve keşif sistemleri sağlayacak.  Aynı zamanda anlaşma teknoloji transferi, entegrasyon ve üretim potansiyelini de içermekte.

BAE ile Türkiye arasında savunma sanayii işbirliği: Dev anlaşma imzalandı - 1. Resim

''BU İŞBİRLİĞİ KÜRESEL ÇEKİCİLİK VE GÜVEN HAKKINDA ÇOK ŞEY SÖYLÜYOR''

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EDGE Group Platformlar ve Sistemler Başkanı Khaled Al Zaabi şunları söyledi:

''Gelişmiş hava indirme projeleri için tercih edilen ortak olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile iş birliği yapma anlaşmamız, Türkiye’nin savunma sanayii ekosistemi ile devam eden işbirliğimizi güçlendiriyor ve lider bir uluslararası teknoloji ve savunma şirketi olarak bize duyulan küresel çekicilik ve güven hakkında çok şey söylüyor.''

''Buna ek olarak yerel BAE teknolojisi de dahil olmak üzere, EDGE’nin yalnızca dört yıl önceki kuruluşumuzdan bu yana geliştirdiği ve edindiği son teknoloji yetenekleri vurgulamaktadır.''

''Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile ortak çalışmalarımızın sonuçlarını, havacılık, uzay ve savunma sektörlerinde devam eden ilerlemelerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz.''

BAE ile Türkiye arasında savunma sanayii işbirliği: Dev anlaşma imzalandı - 2. Resim

''İŞBİRLİĞİMİZ GENİŞLEYECEK''

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ise “TUSAŞ ve EDGE arasındaki bu mutabakat zaptının her iki şirket için de hayırlı olmasını diliyor, bu işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha da genişletilmesini diliyorum” dedi.

Kaynak: Independent
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...