Tgrt Haber

İngiltere erken seçime gidiyor: Başbakan Rishi Sunak tarihi açıkladı

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı / BBC Türkçe
22 May 2024 19:30 - Güncelleme : 22 May 2024 21:25

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, erken seçim kararı aldıklarını açıkladı. Kraldan parlamentonun feshini istediğini söyleyen Sunak, genel seçimin 4 Temmuz'da yapılacağını duyurdu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, haftalık kabine toplantısının ardından erken seçim kararı aldıklarını açıkladı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın önünde açıklama yapan Rishi Sunak, ülkede genel seçimlerin 4 Temmuz'da yapılacağını bildirdi.

"İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN BERİ EN ZORLU DÖNEM"

Rishi Sunak konuşmasına, son 5 yılda ülkenin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en zorlu dönemlerden geçtiğini söyleyerek başladı ve İngiltere'nin bu zorluklarla mücadele ettiğini dile getirdi.

İngiltere erken seçime gidiyor: Başbakan Rishi Sunak tarihi açıkladı - 1. Resim

Ekonomik istikrarın her türlü başarının temeli olduğuna işaret eden Sunak, İngiltere ekonomisinin büyümeye devam ettiğini ve enflasyonun normale döndüğünü belirtti.

Ülkede faiz oranlarının düştüğünü, hükümetin planının işe yaradığını aktaran Sunak, buna karşın, halihazırda birçok insan için işlerin kolay olmadığının da farkında olduğunu ifade etti.

Sunak, şimdi ulusa sorulması gerekenin "Kime güveniyorsunuz?" sorusu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Şimdi İngiltere için geleceğini seçme zamanıdır. Kaydettiğimiz ilerlemenin üzerine inşa etmek mi yoksa plansız ve kesinlikten yoksun bir şekilde başa dönmek mi istediğimize karar verme zamanıdır. Bugün erken saatlerde İngiltere Kralı ile görüşerek parlamentonun feshedilmesini talep ettim. Kral, bu talebi kabul etti ve 4 Temmuz'da genel seçimlere gideceğiz."

SEÇMENLERE ÇAĞRI

Sunak, seçmenlerin ülke için net planı ve cesur eylemleri olan bir parti seçmesi çağrısında bulunarak, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin İngiltere için bir gelecek planı olmadığını ileri sürdü.

Başbakan Sunak, konuşmasının sonunda, seçim kampanyası boyunca her oy için mücadele edeceğini, seçmenin güvenini kazanacağını ve sadece kendi liderliğindeki bir Muhafazakar Parti hükümetinin ekonomik istikrarı sağlayacağını savundu.

İngiltere erken seçime gidiyor: Başbakan Rishi Sunak tarihi açıkladı - 2. Resim

İKTİDAR PARTİSİ BASKI ALTINDAYDI

İngiltere'de seçimler beş yılda bir yapılıyor ve son seçimler Aralık 2019'da yapılmıştı. Muhafazakar Parti 80'i aşkın sandalye farkıyla Avam Kamarası'nda çoğunluğu sağlamıştı.

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti, Brexit'in ve Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle bir süredir ekonomideki kötüye gidişle ilgili baskı altındaydı.

İngiltere'de 3 Mayıs'ta yapılan yerel seçimlerde Muhafazakar Parti büyük kayıplar yaşamıştı. İşçi Partisi 185 ek sandalye ile belediye meclis üyeliğini 1140'a yükseltirken, Muhafazakar Parti 473 sandalye kaybederek 513'e gerilemişti. Bu sandalye bir kısmı da Liberal Demokratlara, Yeşiller'e ve bağımsızlara geçmişti.

Seçimlerde, İngiltere parlamentosunda kanunları ve politikaları belirleyen 650 milletvekili seçilecek. Milletvekilleri, Londra merkezli parlamentonun iki meclisinden biri olan Avam Kamarası için seçiliyorlar.

Kaynak: Anadolu Ajansı / BBC Türkçe
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...