Tgrt Haber
Tgrt Haber

Şiddet olaylarının önünün alınamadığı Yeni Kaledonya'da Azerbaycan bayraklarının sırrı çözüldü

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
16 May 2024 15:59 - Güncelleme : 16 May 2024 17:39

Fransa'nın özerk bölgesi Yeni Kaledonya'da yaşanan şiddet olayları nedeniyle ölü sayısı 5'e çıkarken adadaki isyanlar sırasında açılan Azerbaycan bayraklarının da sırrı çözüldü. Fransa'nın suçlamasına, Azerbaycan'dan tepki geldi.

Fransa'nın Hint-Pasifik'teki özerk bölgesi Yeni Kaledonya'da 3 gündür süren şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e çıktı. Başkent Noumea'da yaklaşık 4 bin, Noumea dışındaki bölgelerde ise 5 bine yakın bağımsızlık yanlısı, olaylara dahil oldu.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, iki gündür süren sokağa çıkma yasağının yarına kadar uzatıldığını bildirdi. Darmanin, Ada'ya 2 bin 700'e yakın polis ve jandarmanın gönderileceğini belirterek şiddet olaylarının gelecek saatlerde kontrol altına alınacağının teminatını verdi.

Şiddet olaylarının önünün alınamadığı Yeni Kaledonya'da Azerbaycan bayraklarının sırrı çözüldü - 1. Resim

Ayrıca yerli halktan 2 kişiyi öldürdüğü şüphesiyle 1 kişinin tutuklandığı bildirildi.

AZERBAYCAN BAYRAKLARININ SIRRI ÇÖZÜLDÜ

İsyanlar sırasında açılan Azerbaycan bayraklarının sırrı ise çözüldü. İçişleri Bakanı Darmanin, şiddet olaylarının yaşandığı Ada'ya yabancı müdahalesine ilişkin bir soruya, Azerbaycan'ı işaret ederek cevap verdi.

Şiddet olaylarının önünün alınamadığı Yeni Kaledonya'da Azerbaycan bayraklarının sırrı çözüldü - 3. Resim

Bazı bağımsızlık yanlısı liderlerin Azerbaycan ile anlaşma yaptığını ileri süren Darmanin, bunun "bir uydurma değil, gerçek" olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Şiddet olaylarının önünün alınamadığı Yeni Kaledonya'da Azerbaycan bayraklarının sırrı çözüldü - 4. Resim

AZERBAYCAN'DAN FRANSA'YA TEPKİ

Fransız bakanın açıklamalarının ardından Azerbaycan tepki geldi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, yaptığı yazılı açıklamada, Fransa İçişleri Bakanı Darmanin'in bir televizyon kanalına verdiği röportajda Azerbaycan aleyhine iddialarda bulunduğunu belirtti.

AZERBAYCAN: MESNETSİZ İDDİALARI REDDEDİYORUZ

Darmanin'in Fransa'nın Hint-Pasifik'teki özerk bölgesi Yeni Kaledonya'daki bağımsızlık taraftarlarının liderleriyle Azerbaycan arasında ilişki bulunduğunu iddia ettiğini hatırlatan Hacızade, "Fransız Bakan'ın mesnetsiz iddialarını tamamen reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

Şiddet olaylarının önünün alınamadığı Yeni Kaledonya'da Azerbaycan bayraklarının sırrı çözüldü - 2. Resim

Hacızade, "Fransa'nın Azerbaycan'a yönelik aşağılayıcı açıklamalarını şiddetle kınıyor ve 'Ermenilerin toplu katliamı' gibi kabul edilemez suçlamalarla Azerbaycan'a yönelik karalama kampanyasının durdurulmasını talep ediyoruz" çağrısı yaptı.

YENİ KALEDONYA'DA NELER OLDU?

Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlıları, seçimlerdeki etkilerini azaltacağı için Fransız hükümetinin anayasal reform girişimine karşı çıkıyor.

Ada'da son 2 gündür artan şiddet olaylarında yaklaşık 200 iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verilmişti.

Şiddet olaylarının önünün alınamadığı Yeni Kaledonya'da Azerbaycan bayraklarının sırrı çözüldü - 5. Resim

Olaylarda 130 kişi gözaltına alınmış ve 60'tan fazla güvenlik görevlisi yaralanmıştı.

Yeni Kaledonya'da artan şiddet olaylarının ardından olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...