Tgrt Haber

Alevler her şeyi yakıp kül etti: 99 ölü, onlarca kayıp...

Editör: Şule Altınel / Kaynak: Anadolu Ajansı
05 Şubat 2024 02:31 - Güncelleme : 05 Şubat 2024 05:59
Alevler her şeyi yakıp kül etti: 99 ölü, onlarca kayıp...
şili,orman yangını

Güney Amerika ülkesi Şili'de etkili olan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 99'a yükseldi. Çok sayıda insahdan haber alınamazken yaşanan felaket sonrası ülkede ulusal yas ilan edildi.

Güney Amerika ülkesi Şili'nin orta ve güney kesiminde orman yangınları etkili olmaya devam ediyor. Yaşanan felakette hayatını kaybedenlerin sayısının 99'a yükseldiği, onlarca insanın da kayıp olduğu bildirildi. 

Şilili yetkililerin açıklamasına göre, kıyı kentleri Valparaiso ve Vina del Mar'ın birçok bölgesinde çıkan orman yangınları yayılmaya devam ediyor.

ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, yaptığı açıklamada, koşullar göz önüne alındığında yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısının artacağını, pazartesi ve salı günlerini, hayatını kaybedenler için Ulusal Yas Günü ilan edildiğini söyledi.

Yangınlardan etkilenen bölgelere askeri birliklerin konuşlandırılacağını ifade eden Boric, ihtiyaç olan tüm kaynakların hazır bulundurulacağını belirtti.

Şili'de ulusal yas ilan edildi! Orman yangınlarında ölü sayısı artıyor - 1. Resim

YANGINLARDAN 40'I KONTROL ALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Carolina Toha ise itfaiyecilerin yaklaşık 40 yangını kontrol altına aldığını, 29 orman yangıyla ise mücadeleyi sürdürdüğünü kaydetti.

Şili basınında çıkan haberde, Valparaiso kentine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Penuelas Gölü Doğal Parkı'nda da yangın çıktığı belirtilmişti.

Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisinden (Senapred) yapılan açıklamada, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığı ve bazı kasabalarda tahliye işlemlerinin başlatıldığını duyurmuştu.

Şili'de ulusal yas ilan edildi! Orman yangınlarında ölü sayısı artıyor - 2. Resim

Devlet Başkanı Boric, X sosyal medya hesabından, orman yangınları nedeniyle OHAL ilan ettiklerini açıklamıştı.

İçişleri Bakanı Toha da bazı yangınların "kasıtlı" çıkarıldığını düşündüklerini açıklamıştı.

Şili'de, şubat 2023'de çıkan orman yangınları sonucu 27 kişi yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...