Tgrt Haber

Sınırda gerginlik! Güney Kore'den Kuzey Kore'ye uyarı ateşi

Editör: Fatimatüzzehra Maslak / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
21 Haziran 2024 09:57 - Güncelleme : 21 Haziran 2024 10:15
Sınırda gerginlik! Güney Kore'den Kuzey Kore'ye uyarı ateşi

Güney Kore ve Kuzey Kore arasında gerilim devam ediyor. Askeri sınır çizgisini 3. kez ihlal eden Kuzey Kore'ye Güney Kore'den uyarı ateşi açıldı.

Güney Kore ordusu, bir grup Kuzey Kore askerinin sınırı ihlal etmesi nedeniyle uyarı ateşi açtı. Kuzey Koreli askerlerin son iki haftada gerçekleştirdiği sınır ihlallerinin sayısı 3’e yükseldi.

GÜNEY KORE'DEN KUZEY KORE'YE UYARI ATEŞİ

Kuzey Kore-Güney Kore sınırında tansiyon bir kez daha yükseldi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan (JCS) yapılan açıklamada, bir grup Kuzey Kore askerinin dün yerel saatle 11.00 sıralarında Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) içinde yer alan Askeri Sınır Çizgisi'ni (MDL) geçerek Korelerarası kara sınırını ihlal ettiği bildirildi.

Güney Kore ordusunun gerekli uyarıları yaptıktan sonra caydırıcılığı sağlamak amacıyla ikaz ateşi açtığı kaydedildi.

Sınırda gerginlik! Güney Kore'den Kuzey Kore'ye uyarı ateşi - 1. Resim

Kuzey Koreli askerlerin ise kısa süre sonra kendi ülke sınırlarına döndüğü ifade edildi. Olayın "yanlışlıkla" yaşandığının değerlendirildiğini belirten yetkililer, Kuzey Koreli askerlerin kendi sınırlarına döndükten sonra gece boyunca sınır hattında çalışmayı sürdürdüğünü aktardı.

Son gelişme ile birlikte Kuzey Kore'nin son iki haftada gerçekleştirdiği sınır ihlallerinin sayısı 3’e yükseldi.

Kuzey Kore askerleri 9 Haziran ve 18 Haziran'da da kara sınırını geçmiş, Güney Kore ordusu uyarı ateşi açmıştı. Kuzey Kore askerlerinin kısa süren ihlallerin ardından kendi sınırlarına çekildiği ifade edilmişti.

GÜNEY KORELİ AKTİVİSTLER BİR KEZ DAHA BALON GÖNDERDİ

Kuzey Kore'nin sınır ihlalleri bölgede muhtemel çatışma endişelerini artırırken, Güney Koreli aktivistlerden ise Pyongyang’ı kızdıracak bir hamle geldi.

Özgür Kuzey Kore Savaşçıları (FFNK) adlı grup, Kuzey Kore’ye 300 bin propaganda broşürü, içinde "Winter Sonata" adlı dizinin bölümleri ve ünlü şarkıcı Lim Young-woong’a ait şarkılar bulunan USB bellekler ve ABD dolarları taşıyan 20 balon daha gönderildiğini açıkladı.

Öte yandan Kuzey Kore bu ayın başında Güney Koreli aktivistlere misilleme olarak çöp taşıyan binden fazla balonu Güney Kore’nin sınır bölgelerine göndermiş, Güney Kore ise tepki olarak iki ülke arasında 2018’de imzalanan askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşmayı tamamen askıya aldığını açıklamıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...