Tgrt Haber

2011 yılından beri ilk! Birikimlerin gittiği yer belli oldu

23 Şubat 2024 15:34 - Güncelleme : 23 Şubat 2024 15:40
2011 yılından beri ilk! Birikimlerin gittiği yer belli oldu
altın,birikim,ING

ING Türkiye’nin hazırladığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de birikim yapma oranı arttı. En çok tasarruf edilen birikim aracı ise altın oldu.

Türkiye’de tasarruf sahipliği 3 puan artışla 2011 yılından bu yana en büyük artışını yaşayarak yüzde 23,3'e çıktı. Birikim yapanların ilk tercihi ise altın oldu.

YASTIK ALTI ALTIN İLK TERCİH

ING Türkiye tarafından gerçekleştirilen "Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması"nın 2023 son çeyrek sonuçlarına göre, tasarrufu olanların tercihlerinde, yastık altı altın ve nakit yüzde 26 ile birinci sırada yer aldı.

Sistem içi altın ise yüzde 16 ile ikinci sırada geldi. Üçüncü sırada yer alan bir başka tasarruf aracı ise yüzde 14 ile hisse senedi oldu.  

Bireysel emeklilik fonlarının tercih edilme oranı yüzde 8 olurken kripto para fonlarının tercih edilme oranı ise yüzde 6’dan yüzde 4’e geriledi.

2011 yılından beri ilk! Birikimlerin gittiği yer belli oldu - 1. Resim

2011’DEN BERİ İLK

Araştırmada yer alan en çarpıcı sonuçlarından biri de Türkiye’deki tasarruf sahipliği oranlarına ilişkin veriler oldu. Tasarruf sahipliği 2023 yılı son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 3 puan artışla yüzde 23,3 seviyesine yükseldi.

Bu oran 2011 yılından bu yana tasarruf sahipliğinde görülen ikinci en yüksek oran oldu. Erkeklerde düzenli tasarruf yapanların oranı bir önceki çeyreğe göre 3 puan artışla yüzde 74’e yükselirken kadınlarda bu oran yüzde 61’e düştü.

Kadınlar yastık altı altın ve nakiti önde tutarken erkekler hisse senedini tercih etti.

Kaynak: NTV
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...