Tgrt Haber

Akaryakıt fiyatlarına zam göründü! İbre tersine döndü, petrol tırmanışa geçti

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: tgrthaber.com.tr, Anadolu Ajansı
15 May 2024 10:20 - Güncelleme : 15 May 2024 10:28
Akaryakıt fiyatlarına zam göründü! İbre tersine döndü, petrol tırmanışa geçti

Akaryakıtta zam korkusu başladı. Petrol fiyatları arz endişeleriyle yükselişe geçti. ABD’de talebin artması ve stokların azalması, Kanada'da yangınların arz kesintilerine yol açabileceği endişesi petrol fiyatlarında kriz fiyatlamasına neden oluyor. Brent petrolün varil fiyatı neredeyse 85 dolara dayandı.

Petrol fiyatlarında ibre tersine döndü. Küresel piyasalarda dikkatle izlenen Orta Doğu’daki gelişmelerin yanında son günlerde ABD’de talebin artması ve stokların azalması ile Kanada'da yangınların arz kesintilerine yol açabileceği endişesi fiyatlamalarda etkili oluyor.

BRENT PETROLÜN VARİL FİYATI KRİTİK SEVİYEDE

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 82,87 dolardan işlem görüyor. Dün 83,62 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,38 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.43 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,59 artışla 82,87 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 78,56 dolardan alıcı buldu.

Akaryakıt fiyatlarına zam göründü! İbre tersine döndü, petrol tırmanışa geçti - 1. Resim

TALEBİN ARTIŞI VE ARZ KESİNDİSİ ENDİŞESİ PETROLÜ FİYATLIYOR

Dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi ABD'de talebin artması ve Kanada'da yangınların arz kesintilerine yol açabileceği endişesi petrol fiyatlarının yükselişini destekliyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD'nin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 3 milyon 104 bin varil düştüğünü öngördü. Piyasa beklentisi stokların 1 milyon 350 bin varil azalacağı yönündeydi.

Stoklarda beklentilerin üzerinde düşüş yaşanması ülkede talebin arttığına işaret ederek fiyatların artmasında etkili oldu.

Akaryakıt fiyatlarına zam göründü! İbre tersine döndü, petrol tırmanışa geçti - 2. Resim

PİYASA DENGELERİNE IŞIK TUTACAK RAPOR BEKLENİYOR

ABD Enerji Enformasyon İdaresi resmi stok verilerini gün içinde açıklayacak.

Cumartesi günü Batı Kanada'da başlayan orman yangınları, etkisini arttırarak devam ediyor. Bugüne kadar kontrol altına alınamayan yangınlar on binlerce dönümlük alanı etkilerken binlerce kişinin tahliyesine neden oldu.

Kanada'daki orman yangınlarının ülkenin önemli petrol üretim noktalarına yaklaştıkça arz kesintilerine neden olabileceği endişesi fiyatları yükseltiyor.

Geçen yıl Kanada'da yaşanan orman yangınları nedeniyle günlük 300 bin varil üretim kesintisi olmuştu.

Ayrıca, Orta Doğu ve Kızıldeniz'de devam eden çatışmaların da küresel petrol arzını sekteye uğratabileceği beklentisi fiyatları etkilemeye devam ediyor.

Dün, Yemen'de İran destekli Husiler'in Uluslararası Hudeyde Havalimanı'na ABD ve İngiltere tarafından hava saldırısı düzenlendiğini duyurmasının ardından ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husilere ait iki insansız hava aracının düşürüldüğünü bildirdi.

Brent petrolde teknik olarak 83,57 ile 84,35 dolar aralığının direnç, 81,33 ile 80,55 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kaynak: tgrthaber.com.tr, Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...