Tgrt Haber

Bu kez hem üreticinin hem de tüketicinin yüzü güldü! İncirin fiyatı kimseyi üzmedi

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
18 Eylül 2023 11:09 - Güncelleme : 18 Eylül 2023 11:21
incir,hasat,fiyat

Mersin’de incirde rekolte sevinci yaşanıyor. İncirin fiyatı hem üreticiyi hem de tüketiciyi üzmedi. Bolluk ve bereket yüzleri güldürdü. İncirin fiyatı bahçede 55 liraya kadar indi. Mut ilçesinde 30 bin ton rekolte bekleniyor.

Bağırsakları etkileyerek sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardım eden ve bağışıklığı kuvvetlendirmeye yardımcı olan incir, kan yağlarını iyileştirerek tansiyonu da dengeliyor. Mersin’in Mut ilçesinde 8 bin dekar alanda üretilen beyaz incirden bu sene yaklaşık 30 bin ton rekolte beklenirken, fiyatı herkesin yüzünü güldürdü.

TADI VE SEVKİYAT DAYANIKLILIĞI ÖN PLANDA

Başta kayısı, erik, zeytin ve incir olmak üzere birçok ürünün üretildiği Mut’ta hem yurt içine hem de yurt dışına gönderim yapılıyor. Kayısı ve erik sezonunun tamamlanmasının ardından hasadı başlayan beyaz incirde de sona yaklaşılıyor. İlçede üreticinin önemli gelir kaynaklarından olan beyaz incir rengi, aroması, tadı ve sevkiyata dayanıklılığı ile tercih ediliyor. 

İncirin fiyatı üreticiyi sevindirdi.

BAHÇEDE 55 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ

Turfanda da kilogramı 65 liradan alıcı bulan incir hasatta sona doğru yaklaşılırken 55 liradan alıcı bulmaya devam ediyor. Geçen yıl 15-20 TL’ye kadar düşen incirin fiyatının bu sene 55 TL altına inmemesi üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Hem üretici olan hem de tüccarlığını yapan 49 yaşındaki Mehmet Yıldız, “İncir alımı geçen ayın 25’inde başladı. İlk alımına 65 ile 70 liradan alımına başladık. Şu an incirin sonuna geliniyor. Şu an fiyatı 55 liradan devam ediyor. Üretici para kazanıyor. Ben hem üreticiyim hem alıcıyım. Alıyoruz ticaretini yapıyoruz” dedi.

İncir kurutularak daha yüksek bir fiyata satılıyor.

COĞRAFİ İŞARET MARKA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Üretici Doğan Can Şahin ise “Bu sene incirden güzel paralar kazandık ve gelirimiz çok güzel oldu” diye konuştu. Mut İlçe Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, Mut Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü öncülüğünde Mut incirinin coğrafi işaret marka çalışmalarının devam ettiği ve en kısa zamanda sonuçlanmasının da beklendiği belirtildi. 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...