Tgrt Haber

ÇAYKUR'dan Karadenizliye çağrı: Çayınızı kendiniz kesin

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
21 Nisan 2024 12:23 - Güncelleme : 21 Nisan 2024 12:30
ÇAYKUR'dan Karadenizliye çağrı: Çayınızı kendiniz kesin

Çay İşletmeleri Müdürlüğü çay sahiplerine seslenerek verimin ve kalitenin düşmemesi için çaylarını kendilerini toplaması için çağrıda bulundu.

ÇAYKUR, çay kalitesinin düşmemesi için çay toplayacak vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. 

ÇAYI KENDİMİZ TOPLAYALIM

Çayın 100. yılında üreticilerin çay hasatlarının kendilerinin yapmasının ürünlerindeki kalite ve verimi daha çok arttıracağını ifade eden ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim şunları ifade etti: 

“Çay gelme durumu 15-20 gün içerisinde tamamlanır. Mayıs’ın ikinci haftası büyük ihtimalle kampanyayı açacağız. Kampanyaya şu anda hazır durumdayız. Fabrikalarımızın bakım ve onarımları tamamlandı. Üreticilerimize 100. yıl baskısıyla, bu yıl hiç olmazsa çayımıza verilmesi gereken değeri vererek kendimiz toplayalım. 

ÇAYKUR'dan Karadenizliye çağrı: Çayınızı kendiniz kesin - 1. Resim

Hasadı kendimiz yapalım. Çayı başkalarına toplatmamızdan ötürü çayda gerileme var. Odunsu kısma kadar inildiği için çay henüz patlamamış. Çayın geri kalmamasının asıl nedeni toplama tekniğinden kaynaklıdır. 

TELGRAF OTUNA DİKKAT ÇEKTİ

Bu yıl bir ot var. Bazı bölgelerde çok çıkıyor. Çayın yüzeyine çıkmış. Gelişmesini engelliyor ver o bölgelerde çay geriden geliyor. O bölgelerde eskiden çay erken gelirken şimdi geriye kalacak. 

Telgraf otu denen ot yüzünden. Otların temizlemeden çay hasadı yapılmasın istiyoruz. Ayrıca bu yıl kesinlikle kaliteden ödün vermeyeceğiz. 100. yılda sağlıklı bir üretim yapmayı düşünüyoruz. 

ÇAYKUR'dan Karadenizliye çağrı: Çayınızı kendiniz kesin - 2. Resim

İlk yıllarda nasıl değerli tutuluyorsa aynı şeyi yapmaya çalışacağız. Yabancı ot bulunan çayları almamaya gayret göstereceğiz. Üreticilerimiz ne kadar çaya önem verirlerse hep birlikte sağlıklı bir kampanya geçireceğiz. 

100. yılda çayı kendimiz toplayalım. Çayın kalitesini de verimini de arttıracağız. Bizim çaydan başka stratejik ürünümüz yok. Bölgede çay bizim damarlardı ki kanımız gibidir” ifadelerini kullandı.

ÇAYKUR'dan Karadenizliye çağrı: Çayınızı kendiniz kesin - 3. Resim

20 TL OLSUN

Gübreleme işlemlerini yaptıklarını söyleyen üretici Nurgül Topçu ise, “Çay mevsimi geldi. Biz köylüyüz ve köyümüzün ürünü bu. 

Ciddi bir gelir kaynağı. Ürünlerimiz toplayarak satıyoruz. Şu anda mayıs ayına yaklaşıyoruz. Çay alım yerleri açılacak. Çaylarımız daha da büyüyecekler.

Toplamadan önce gübremizi veriyoruz. Böyle giderse çay erkenden gelecek gibi gözüküyor. Gönül ister ki güzel bir fiyat verilsin. 20 TL olsun isterim. Çok fazla çayım yok” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...