Tgrt Haber
Tgrt Haber

Yatırımcıdan fiziki altına yoğun talep! İslam Memiş ağustos ayındaki rekoru açıkladı

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Ekonomi Gazetesi
10 Temmuz 2023 10:50 - Güncelleme : 10 Temmuz 2023 11:13
Yatırımcıdan fiziki altına yoğun talep! İslam Memiş ağustos ayındaki rekoru açıkladı
islam memiş,altın,ons,darphane

Yılbaşından bu yana yatırımcısına yüzde 48 kazandıran gram altına talep gün geçtikçe artıyor. Nisan ayında bankalar ve piyasalardaki makas aralığının 200 liraya yaklaşması yatırımcıyı fiziki altına yönlendirdi. Darphane tüm zamanların üretim rekorunu kırdı. Finans Analisti İslam Memiş rekor seviyeyi açıkladı.

Ocak Mayıs döneminde seçim belirsizlikleri ve yükselen enflasyon rakamlarıyla altın alımları rekor seviyelere ulaştı. Bankalar ve piyasalar arası makasın açılması yatırımcıyı fiziki altına yönlendirince Darphane altın üretimine hız verdi. Finans Analisti İslam Memiş altındaki artışa yönelik yaptığı açıklamada “Ağustos ile birlikte bu yükselişin gram bazında bin 800 TL seviyesine kadar devam etme ihtimali yüksek” dedi.

TALEP YÜKSELİNCE ÜRETİM ARTTI

Ekonomi Gazetesi’nden Yener Karadeniz’in haberine göre, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altının bu yılın ilk yarısında yüzde 48’lik oran ile en fazla kazandıran yatırım aracı olduğunu hatırlattı. Söz konusu gelişmenin hem ons hem de dolarda meydana gelen hareketten kaynaklandığını anlatan Memiş, şöyle devam etti:

“İlk yarıda erken seçim kararı, deprem felaketi, enflasyonun patlaması ve ekonomik krizler derken insanlar varlıklarını korumak için altını yatırım aracı olarak görmeye başladı. Darphane’nin ürettiği altına talep yükselince üretim de arttı. Genelde düğünlerin de etkisiyle işçiliği yüksek altınlara rağbet olurdu ancak bu yılın ilk yarısında altın tamamen bir yatırım aracına dönüştü.

AĞUSTOSLA BERABER YENİ REKOR GELECEK 

Bin 114 TL seviyesinden yıla başlamıştı. Seçimden önce bin 516 TL’ye kadar yükseldi. 5 Temmuz itibarıyla bin 630 TL seviyesinde idi. Bu getiri yatırımcıyı cezbediyor ve güvenli liman haline getiriyor altını. Sadece dolar kurundan destek alarak bu kadar yükseldi ama yılın kalanında da onstan destek almasını bekliyorum. Kısa vadede aşağıda bin 550, yukarda bin 650 bant aralığında olmasını bekliyorum. Ağustos ile birlikte bu yükselişin gram bazında bin 800 TL seviyesine kadar devam etme ihtimali yüksek” dedi.

1.550 DESTEK SEVİYESİ OLACAK

Memiş’e göre iki türlü yatırımcı var: İlk grubu ihtiyaçtan dolayı satanlar diğerini ise elinde bulunduranlar olarak sıralayan Memiş, ve ikinci grubun gelişmelere bağlı olarak hareketlerine devam etmeleri tavsiyesinde bulundu. Memiş, “Altının onsunda yılın ikinci yarısında 2 bin 150-2 bin 350 bant aralığında bir atak görebiliriz. Dolayısıyla da altın fiyatlarındaki yükseliş eğilimi devam ediyor. Ama kısa vadede dolarda Merkez Bankası’nın da (MB) faiz kararına bağlı olarak bir düzeltme olacaktır. Çünkü bin 443 TL seviyesinden bin 630 TL seviyesine kadar atak gerçekleşti. Teknik olarak düzeltme yapması gerekiyor. Düzeltme ile birlikte bin 550 TL seviyesi destek seviyesi olaraktır” diye konuştu.

ALTIN DAHA YÜKSELECEK Mİ?

MAKAS FİZİKİ ALTINA YÖNLENDİRDİ

Gelişmelerin fiziksel altın talebini artırmaya devam ettireceğini dile getiren Memiş, “İlk yarıda MB’nin altığı kararlar, duyulan endişe, bankaların makas aralıklarının 110-120 TL’ye kadar açılması gibi etkenler insanları tedirgin etti ve sanaldan uzaklaşarak fiziki varlıklara yöneldiler. Bu talebin nedeni korku ve endişedir, yanlış politikalardır. İnsanlar ürküp korktuğu için fiziki varlık talebini artırdı” dedi. Memiş, gelişmelerin dış ticaret rakamlarına da yansıdığını ve altın ithalatında rekor geldiğini dile getirdi.

ALTIN ALMAK İSTEYEN KAPALIÇARŞI’NIN YOLUNU TUTTU

Yılın ilk 5 ayında söz konusu gelişme Kapalıçarşı piyasasına da yansımış ve bölgede işler önemli oranda artmıştı. Banka promosyonları, EYT tazminatı ve bayram ikramiyesini alan çalışanların yanı sıra gelirini enflasyon karşısında korumak isteyen vatandaşlar çarşının yolunu tutmuş ve kuyumcuların önünde kuyruklar oluşmuştu.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: Ekonomi Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...