Tgrt Haber

Eskiden kuyruk oluşurdu! Oto ekspertizlerin eski yoğunluğundan artık eser yok

Editör: Onur Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
13 Haziran 2024 10:44 - Güncelleme : 13 Haziran 2024 10:56
Eskiden kuyruk oluşurdu! Oto ekspertizlerin eski yoğunluğundan artık eser yok

Otomobil piyasasındaki durgunluk sektörün tamamını vurdu. Eskiden kapısında kuyruk olan oto ekspertizlerde yoğunluk yüzde 60 oranında düştü. İkinci el araçların artık yatırım aracı olmadığını belirten ekspertiz firmaları, sıfır araçların da ekspertize sokulması gerektiğini vurguladı.

İkinci el araç fiyatları düşüşe geçse de satışlar yapılamıyor. Piyasadaki durgunluk tüm sektörü etkiledi. Araç satışları bıçak gibi kesilirken, bu durum oto ekspertiz firmalarına da yansıdı. Bir zamanlar kuyrukların oluştuğu oto ekspertiz firmaları neredeyse boş kaldı. Firmalar, eskiye oranla işlerin yüzde 60 civarında düştüğünü belirtti.

"2. EL OTOMOBİLLER ARTIK YATIRIM ARACI DEĞİL"

İzmir'deki bir ekspertiz firmasının sahibi Ufuk Olgun (40), işlerin artık eskisi gibi olmadığını söyledi. Olgun, 2. el araçların artık yatırım aracı olmaktan çıktığını ifade ederek, araç fiyatlarının düşmesine rağmen satılmadığını belirtti.

Olgun, "Geçen yıl faizlerin artmaya başlamasıyla birlikte, bizim işlerimizde ve sektörde düşüşler görülmeye başlandı. Artık otomobil yatırım aracı olmaktan çıktı. Otomobilin yatırım aracı olmaması satışları direkt olarak etkiledi. Yüzde 50, yüzde 60 oranında düşüş söz konusu. Bizim de yapmış olduğumuz ekspertiz sayılarında aynı düşüşü görebiliyoruz" dedi.

Eskiden kuyruk oluşurdu! Oto ekspertizlerin eski yoğunluğundan artık eser yok - 1. Resim

"GEÇEN YIL EN AZ 2-3 SAAT SIRA BEKLENİRDİ"

Geçtiğimiz yıl 2-3 saatten önce ekspertiz sırasının gelmediğini anlatan Ufuk Olgun, artık sıra olmadan araçların kontrol edildiğini ifade etti.

Olgun, "Geçtiğimiz yıllarda, otomobilin yatırım aracı olarak görüldüğü süreçte bizde 2-3 saatten önce ekspertiz sırası gelmezdi. Şu anda rutin yüzde 60'a yakın bir düşüş var" diye konuştu.

Eskiden kuyruk oluşurdu! Oto ekspertizlerin eski yoğunluğundan artık eser yok - 2. Resim

"SIFIR ARAÇLARA DA EKSPERTİZ YAPTIRIN"

Ekspertiz firmalarının kurumsal olmasına da dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Ufuk Olgun, sıfır araçlara da alındığı gün ekspertiz yapılması gerektiğini ifade etti. Olgun sözlerine şöyle devam etti:

"Kurumsal firmaların olması önemli ve bizim işimizde ustalarında tecrübesi çok önemlidir. Özellikle deprem sonrası, sel felaketi gibi yaşanan doğal afetlerden sonra, araçlar kesilerek veya plakalarından faydalanarak hasarlı araçlar toplanıyor. Bu sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu sadece hızlı bir şekilde, 10 dakikada dışarıdan bakmakla veya aracı dışarıdan boya makinesiyle gezmekle maalesef tespit etme şansınız yok.

Eskiden kuyruk oluşurdu! Oto ekspertizlerin eski yoğunluğundan artık eser yok - 3. Resim

Sıfır otomobillerle alakalı da yapılması gereken nokta şu; araçlar tırlara yükleme, taşıma veya nakliye esnasında bir takım zararlar görüyor. Bazı firmalarda bu kusuru saklıyorlar. Tüketiciler, sıfır otomobili almadan önce boya-kaporta kontrolü yaptırmalıdır. Bir aracın bir parça, iki parça boyalı olması gündelik hayatta aracın kullanımını etkileyen bir detay değildir; ancak fiyat ve değerleme anlamında zarar ettirecek bir husustur. Sıfır araç alsa bile muhakkak eksper raporuna bakılması lazım."

Ufuk Olgun, ekspertiz fiyatlarında özeliklere göre 2 bin 500 veya 4 bin lira arasında değiştiğini belirtti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...