Tgrt Haber

Halkbank'tan açıklama geldi, esnaf kredi faiz oranlarının güncelleme kapsamı belli oldu

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
22 May 2024 12:33 - Güncelleme : 22 May 2024 12:41
Halkbank'tan açıklama geldi, esnaf kredi faiz oranlarının güncelleme kapsamı belli oldu

Esnaf kredileri hakkında açıklama yapan Halkbank güncellemelerin 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacağını ifade etti. Bankadan yapılan açıklamada “Esnaf kredileri faiz oranının yüzde 50'si, gelir kaybı uygulaması kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanarak esnafımıza önemli bir destek de sağlanmaktadır” denildi.

Halkbank'tan esnaf kredi faiz oran güncellemesine ilişkin ortaya atılan bazı iddiaları yalanladı. 

1 MAYIS’TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Halkbank'tan esnaf kredi faiz oran güncellemesine ilişkin yapılan açıklamada, bazı basın yayın kuruluşlarıyla sosyal medya hesaplarında, bankanın esnaf kredileri faiz oranları güncellemesiyle ilgili gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı şekilde haber ve yorumların yer aldığının görüldüğü ifade edildi. 

Açıklamanın devamında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması ihtiyacının doğduğu belirtildi.
Bankanın esnaf kredileri faiz oranlarını 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere güncellediği aktarıldı. Bununla beraber faiz oranı değişikliğinin geçmişe yönelik olarak uygulanmadığı ifade edildi.

Halkbank'tan açıklama geldi, esnaf kredi faiz oranlarının güncelleme kapsamı belli oldu - 1. Resim

FAİZLER KAYNAK MALİYETİNE BAĞLI

Açıklamada, esnaf kredilerine uygulanacak faiz oranının yasal olarak banka kaynak maliyetinin altında olmayacak şekilde belirlendiği, esnaf kredilerinin vadeleri boyunca sabit faizli krediler olmadığı, bankanın kaynak maliyetine bağlı olarak özü itibarıyla değişken faizli olduğu kaydedildi.

Güncel durumda bankaların kaynak maliyetlerinin yüzde 50 seviyesine geldiği, kredi faiz oranlarının da buna paralel olarak artış kaydettiği belirtildi.  Açıklamada, gelinen noktada, gecikmeli ve kaçınılmaz olarak esnaf kredileri faiz oranlarında piyasa güncel kredi faiz oranlarının oldukça altında kalacak şekilde faiz oranı güncellemesi yapılmak zorunda kalındığı aktarıldı.

Halkbank'tan açıklama geldi, esnaf kredi faiz oranlarının güncelleme kapsamı belli oldu - 2. Resim

DEPREM BÖLGELERİ KAPSAM DIŞI

Açıklamanın devamında "Ayrıca, esnaf kredileri faiz oranının yüzde 50'si, gelir kaybı uygulaması kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanarak esnafımıza önemli bir destek de sağlanmaktadır." denilerek, şunlar kaydedildi:

"Esnafa yansıtılan yeni faiz oranları yüzde 17-29 bandında değişmekle birlikte artışın önemli bölümü, yüzde 17'lik en düşük yeni faiz oranı bandında devam etmektedir. Faiz oranı düzenlemesinde, deprem bölgesinde bulunan 5 il ve 2 ilçemizde kullandırımı yapılan esnaf kredileri kapsam dışı bırakılmıştır. 

4 YILDA 498 MİLYON LİRA KREDİ KULLANDIRILDI

Bankamız, kuruluşundan itibaren her zaman esnafımızın yanında olmuştur. 2002 yılından günümüze kadar 4,2 milyon esnafımıza 498 milyar lira esnaf kredisi, Ocak 2023-Mayıs 2024 döneminde de 545 bin esnafımıza 213 milyar lira esnaf kredisi kullandırılmıştır. 

İlerleyen dönemlerde kaynak maliyet azalışlarına bağlı olarak esnaf kredileri faiz oranlarında iyileştirmeler yapılacaktır. Bankamız her zaman olduğu gibi esnafımıza desteklerini kesintisiz şekilde sürdürecektir."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...