Tgrt Haber

Kemerler iyice sıkılıyor! Kamuda enerji tasarrufu başlıyor

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: tgrthaber.com.tr, Anadolu Ajansı
16 May 2024 15:20 - Güncelleme : 16 May 2024 15:26
Kemerler iyice sıkılıyor! Kamuda enerji tasarrufu başlıyor

Kamuda tasarruf paketi açıklandı. Birçok kalemde kemerler sıkılacak. Bunun yanı sıra Enerji Bakanlığı da kendi alanına giren konularda tasarruf için düğmeye bastı. 2030 yılına kadar enerji alanında yüzde 30 tasarruf sağlanması planlanıyor.

Makam araçlarına sınırlama gelecek. Emekli olanların dışında kamuya personel alınmayacak. Kamu personelinin servisleri kaldırılacak. Tasarruf tedbirleri kapsamında devlet de kemer sıkacak. Tasarrufun bir de enerji boyutu var.

2030’A KADAR YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLANACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı enerjinin daha tasarruflu kullanılması ve israf yapılmaması için harekete geçti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kamu binalarında 2030'a kadar yüzde 30 enerji tasarrufu hedefliyor.

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı, 2030'a kadar kamu binalarında yüzde 30 enerji tasarrufu ve 1,2 milyon sokak aydınlatmasını LED'e dönüştürmeyi hedefliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kamuda enerji tasarrufu ve verimliliği konusunda önemli çalışmalar yürütülüyor.

Kemerler iyice sıkılıyor! Kamuda enerji tasarrufu başlıyor - 1. Resim

ÇEVREYE DUYARLI POLİTİKALAR ÜRETİLİYOR

Bu kapsamda, enerjide arz güvenliğini sağlamak, dışa bağımlılığı azaltmak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2053 yılı için ortaya koyduğu net sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmek için çevreye duyarlı politikalar üretiliyor.

Sunulan hizmetin kalitesini düşürmeden, sosyal refahı olumsuz yönde etkilemeden bir enerji verimliliği stratejisi geliştiriliyor.

Kemerler iyice sıkılıyor! Kamuda enerji tasarrufu başlıyor - 2. Resim

AYDINLATMALAR LED AMPÜLLERLE YAPILACAK

2030 Enerji Verimliliği Stratejisi ve 2024-2030 2. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'na göre 2030 yılına kadar enerji tüketiminin yüzde 16 azaltılması ve 100 milyon ton emisyon azaltımına katkıda bulunulması planlanıyor.

Ayrıca, kamu binalarında 2030'a kadar yüzde 30 enerji tasarrufunun sağlanması ve 1,2 milyon sokak aydınlatmasının LED dönüşümünün de tamamlanması hedefleniyor.

Söz konusu dönüşümün sağlanması konusunda elektrik dağıtım şirketleri ve yerel yönetimlerle koordineli çalışılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Enerji verimliliği öncelikli gündem maddelerimizden biri. Enerji planlamalarımızda bu konu önemli bir yer tutuyor. Her alanda enerji verimliliğini teşvik edeceğiz. Bu alanda yeni yatırımları destekleyeceğiz. 2030 yılı için ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için ilgili bakanlıklarla aktif olarak çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: tgrthaber.com.tr, Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...