Tgrt Haber

Orta Doğu'daki gerilim evlenecek çiftleri de vurdu! Kuyumcular "Şimdiden alın" diyerek uyardı

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
16 Nisan 2024 10:30 - Güncelleme : 16 Nisan 2024 10:31
Orta Doğu'daki gerilim evlenecek çiftleri de vurdu! Kuyumcular "Şimdiden alın" diyerek uyardı

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla düğün sezonu da açıldı. Uzmanlar altın almak için kuyumcuların yolunu tutan çiftlere önemli uyarılarda bulundu.

Altın fiyatları yaşanan küresel gerginlikler rekor üzerine rekor kırıyor. Uzmanlar ise evleneceklere altınlarını şimdiden almalarını tavsiye ederek gelecek günlerde fiyatların rekor seviyelere çıkacağı ifade ediyorlar.

BAYRAM ÖNCESİNDE 2 BİN 700 SEVİYELERİNE GELDİ

9 günlük bir Ramazan Bayramı tatili sırasında kapalı olan piyasaların hareketliliğini sürdürdüğünü aktaran Eskişehir Kuyumculuk Mağaza Müdürü Emre Öztürk şunları kaydettİ: 

“9 günlük bir Ramazan Bayramı tatili geçirdik. Piyasalar kapalıyken hareketlilik devam etti ve altın fiyatları tavan yaptı diyebiliriz. Buna ek olarak İran ile İsrail hattındaki gerilim bu duruma birazcık daha tuz biber oldu diyebiliriz. 

Piyasalar bayram arifesinde kapalıyken gram altın fiyatları hızlı bir şekilde 2 bin 700 lira seviyelerine kadar yükseldi. Savaşın devam etmemesi ve tarafların geri çekilmesiyle beraber altın fiyatları küçük de olsa bir düşüş gösterdi ama piyasalardaki işçilik fiyatlarındaki yükseklikler hala devam etmektedir. 

Orta Doğu'daki gerilim evlenecek çiftleri de vurdu! Kuyumcular

Bu durum da piyasa hareketliliğini bozmamaktadır, o yüzden altın fiyatları hala yüksek seviyelerde seyretmekte. Özellikle yatırım yapacak müşterilerimize önümüzdeki günlerde bu seyrin devam edeceği yönünde bir bilgi verebiliriz” dedi.

ALIP KENARA KOYUN

Düğün sezonunun açıldığını söyleyen Müdür Emre Öztürk, gelin ve damat adayların tavsiyelerini şöyle iletti;

“Onun haricinde düğün sezonumuz şu anda açıldı. Altın fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı olarak düğün hareketliliği önceki sezonlara göre biraz düşük başladı.  Bu sebeple altın fiyatlarındaki yükselişle beraber gelin ve damatlarımız yatırıma daha çok imkan sağlayan altınlara yöneldiler. Mesela bilezik yerine çeyrek altın, takı seti yerine ise bilezik tercih ettiler. 

Takıların alış şekilleri değişti diyebiliriz. Piyasadaki hareketlilik çok hızlı bir şekilde tepki veriyor ve altın fiyatları yükseliyor, bu durumda gelin ve damat adayları altın fiyatının daha da yükseleceği için korkuyor. 

Orta Doğu'daki gerilim evlenecek çiftleri de vurdu! Kuyumcular

Düğün yapacaklara tavsiyemiz altınları şimdiden alarak, kenara koymaları yönünde olacaktır çünkü fiyatlar yükselmeye devam edecektir. Şu anda 1 gramlık altınların özellikle 22 ayarda satış ve üretimleri durdu. 

Piyasada alım satımları devam ediyor ama bunun yerine 24 ayar 1 gramlık altınlar tercih ediliyor. Çeyrek altın yerine yine 1 gram 24 ayar altınlar tercih ediliyor, onun haricinde takılık ürünlerin yerine daha hafif ürünler; büyük setlerin yerine ise minimal ürünler tercih ediliyor. Tabi ki fiyatların yükselmesi bu durumda etkili oluyor.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...