Tgrt Haber

Son dakika! Bakan Şimşek tarımsal kaynak tutarını açıkladı

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
17 May 2024 15:36 - Güncelleme : 17 May 2024 17:06

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ''520 milyar lira tarımsal kaynak sağlamış olacağız'' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haliç Kongre Merkezi'nde "Sürdürülebilir Tarım ve Tarımda Markalaşma" temasıyla düzenlenen Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması'nda konuştu.

Bakan Şimşek konuşmalarında şunları kaydetti:

ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYONU DÜŞÜRMEK

Merkez Bankası’nın rezervlerinin 40 milyar doların üzerinde iyileşme gösterdiğine dikkat çeken Bakan Şimşek, "En büyük önceliğimiz, vatandaşımızın en çok muzdarip olduğu enflasyonu tekrar tek haneye düşürmektir.

Bunun içinde gereken tüm tedbirleri aldık ve uyguluyoruz. Mayıs ayında baz etkisi nedeniyle enflasyon zirve yapacak. Ama daha sonraki aylarda çok hızlı bir şekilde ineceğini öngörüyoruz. Fiyat istikrarı sürdürülebilir bir yüksek büyümenin ön koşuludur" diye konuştu.

"FAİZLERİN YÜZDE 70'İNİ BİZ SAĞLIYORUZ"

Bakan Şimşek, "Katma değerde Avrupa’da birinci, dünyada ilk 10 arasında olduğumuz tarım sektörünü güçlü bir şekilde destekliyoruz. 2024 bütçesine bakarsanız, bu bütçede tarımsal destek programlarına, tarım sektör yatırımlarına, kredi sübvansiyonu olarak, tarımsal kit finansmanı olarak, ihracat destekleri olarak, yem ve gübrede verdiğimiz vergi desteklerine bakarsak, 520 milyar lira kaynak sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek, "Bu çok güçlü bir destek. Çünkü gıda arzını artırarak enflasyonla mücadele en büyük önceliğimizdir. Çiftçilerimize tabi ki Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Katılım Bankası üzerinden hazine olarak finansman desteği sağlıyoruz. Sağlanan tüm kredilerin gerektirdiği faizin yüzde 70’ini hazine olarak biz karşılıyoruz" dedi.

"TARIMDA BÜYÜK POTANSİYELE SAHİBİZ"

Tarım sektörünün ülkemizin geleceği açısından çok değerli olduğunu hatırlatan Bakan Şimşek, "Tarımda çok büyük bir potansiyele sahibiz. Bu potansiyeli gerçekleştirmek için giderek daha fazla kaynağa, tarımsal sulamaya, seracılığa, stratejik tarım ürünlerinin üretimine destek olmaya devam edeceğiz.

Son 1 hafta içinde uygulamaya alınan tasarruf tedbirlerine bakarsanız, orada da çok net bir şekilde tarımı önceliklendirdik. Bu sayede enflasyonu arz yönlü tedbirlerle de aşağı çekmek istiyoruz. Sürdürülebilir tarım uygulamalarının ve yeni teknolojilerin yaygınlaştırılmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz" açıklamalarında bulundu.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...