Tgrt Haber

Danimarka'daki Kur'an ve Türk bayrağına yönelik alçak saldırıya tepki: İzin verilmesi kabul edilemez

14 Nisan 2023 19:08 - Güncelleme : 14 Nisan 2023 20:44
Danimarka'daki Kur'an ve Türk bayrağına yönelik alçak saldırıya tepki: İzin verilmesi kabul edilemez
Danimarka,saldırı,kınama

Son dakika haberi: Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'e Türk bayrağına yapılan alçak saldırıya ilişkin Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Danimarka’da bugün (14 Nisan) bir kez daha kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı bayrağımıza yönelik olarak gerçekleştirilen aşağılık saldırıyı lanetliyoruz. Tüm uyarılarımıza karşın bu aşağılık saldırılara ifade özgürlüğü kisvesi altında izin verilmesi kabul edilemez. Bu konudaki tavrımız Bakanlığa çağrılan Ankara’daki Danimarka Büyükelçisine iletilmiştir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'e ve Türk bayrağına yönelik saldırıyı lanetledi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Danimarka’da bugün bir kez daha kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı bayrağımıza yönelik olarak gerçekleştirilen aşağılık saldırıyı lanetliyoruz. Tüm uyarılarımıza karşın bu aşağılık saldırılara ifade özgürlüğü kisvesi altında izin verilmesi kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.

Konuya ilişkin Türkiye'nin tavrının, Danimarka'nın Ankara Büyükelçisine iletildiği belirtilen açıklamada, "Avrupa’da son dönemde endişe verici şekilde artış gösteren İslam ve yabancı düşmanlığının somut örneği olan bu aşağılık saldırıya ve benzer nefret suçlarına karşı çok taraflı platformlarda ve ikili alandaki girişimlerimiz hiç şüphesizsürecektir" değerlendirmesi yapıldı.

Son dönem de özellikle Danimarka ve İsviçre'de artan Kuran-ı Kerime yönelik provokatif eylemlere bir yenisi daha eklendi. Danimarka'da ifade özgürlüğü adı altında hükıümet çirkin saldırıya çanak tutarken, son 20 günde saldırıların sayısı 3'e yükseldi.  

DUYARSIZ TUTUM DEVAM EDİYOR

Açıklamada, Danimarka'nın bu konudaki duyarsız tutumunun dünyadaki tüm Müslümanların tepkisini çektiği ve milyarlarca insanın rahatsızlığının dikkate alınmadığının aktarıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ramazanda devam eden bu tür provokasyonların önlenmesi ve tekrarlanmaması için caydırıcı tedbirler alınması talebinin yinelendiği aktarıldı.

NE OLMUŞTU? 

Danimarka'da Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim'e saldırı yapıldı.

Danimarka'daki İslam düşmanı ve aşırı milliyetçi Payrioterne Gar Live isimli marjinal bir grup üyesi tarafından düzenlenen provokasyon, Danske Patrioter Facebook hesabında canlı yayınlandı.

Bir grup üyesi, İslam düşmanı pankart açarken, İslam'a hakaret içeren slogan attı ve Türk bayrağına yönelik çirkin saldırı gerçekleştirdi.

Danimarka'da 24 ve 31 Mart'ta Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde yine Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına saldırı yapılmıştı.  

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...