Tgrt Haber

Elazığ cezaevine baskın! Tel örgüleri kesip mahkuma kurşun yağdırdılar: Bakanlıktan açıklama geldi

Editör: Onur Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
09 Temmuz 2024 17:03 - Güncelleme : 09 Temmuz 2024 17:36
Elazığ cezaevine baskın! Tel örgüleri kesip mahkuma kurşun yağdırdılar: Bakanlıktan açıklama geldi

Elazığ’da açık cezaevinde akılalmaz bir olay yaşandı. Açık cezaevinin tellerini keserek içeri giren şüpheliler, husumetlilerini yaralayıp kaçtı. 5 kişinin gözaltına alındığı olaya ilişkin Adalet Bakanlığından açıklama geldi.

Latin Amerika ülkelerinde sık sık yaşanan cezaevi baskınlarının bir benzeri Türkiye'ye meydana geldi. Elazığ'da tel örgüleri kesip cezaevine giren 5 kişi, mahkumlardan birine kurşun yağdırıp kayıplara karıştı. 

Olay, geçen hafta Elazığ Açık Cezaevinde meydana geldi. İsimleri öğrenilemeyen 5 şüpheli, aralarında daha önceden husumet bulunan M.B.’nin yattığı açık cezaevini bastı. Cezaevini çevreleyen tel örgüleri kesen şüpheliler, mahkum M.B.’yi silahla bacağından vurarak kaçtı.

İhbar üzerine bölgeye sağlık ve güvenlik güçleri sevk edildi. Yaralı, yapılan ilk müdahalelerin ardından ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Elazığ Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince olaya karışan 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Olayla ilgili soruşturma devam ederken bakanlıktan da açıklama geldi. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan 'Cezaevinde silahlı saldırı' başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Elazığ cezaevine baskın! Tel örgüleri kesip mahkuma kurşun yağdırdılar: Bakanlıktan açıklama geldi - 1. Resim

"5275 sayılı Kanun’un 14. maddesinde ‘Açık ceza infaz kurumları, hükümlülerin iyileştirilmelerinde, çalıştırılmaları ve meslek edindirilmelerine öncelik verilen, firara karşı engelleri ve dış güvenlik görevlisi bulunmayan, güvenlik bakımından kurum görevlilerinin gözetim ve denetimi ile yetinilen kurumlardır’ hükmü yer almaktadır.

'HAYATİ TEHLİKESİ YOK'

5 Temmuz 2024 tarihinde Elazığ Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumunun etrafında bulunan tel örgülerden atlamak suretiyle kuruma girdiği tespit edilen bir şahıs, kurumda adli suçtan hükümlü olarak barındırılan M.B.’yi ateşli silah ile bacağından yaralamıştır. Yaralanan hükümlü vakit kaybetmeksizin ambulans ile hastaneye sevk edilmiştir. Hükümlünün hayati tehlikesinin bulunmadığı, tedavisinin devam ettiği, genel sağlık durumunun iyi olduğu anlaşılmıştır.

Söz konusu olay ile ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca Genel Müdürlüğümüz tarafından da idari soruşturma başlatılarak kontrolör görevlendirilmiştir. Olayla ilgili başlatılan adli soruşturma çerçevesinde, içlerinde saldırıyı gerçekleştirdiği değerlendirilen failin de bulunduğu beş kişi gözaltına alınmış olup, sorguları devam etmektedir."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...