Tgrt Haber

Elon Musk'tan dikkat çeken karar! Davadan vazgeçti

Editör: Emir Yücel / Kaynak: Anadolu Ajansı
12 Haziran 2024 13:31 - Güncelleme : 12 Haziran 2024 13:33
Elon Musk'tan dikkat çeken karar! Davadan vazgeçti

Tesla ve SpaceX'in sahibi Elon Musk, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI'a açtığı davadan vazgeçti. Musk'ın avukatları, davanın düşürülmesini talep etti.

Tesla, SpaceX ve X gibi şirketlerin sahibi Elon Musk, yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI ve şirketin Üst Yöneticisi Sam Altman'a açtığı dava kapsamındaki şikayetini geri çekti.

Elon Musk'tan dikkat çeken karar! Davadan vazgeçti - 1. Resim

BBC'nin haberine göre, söz konusu gelişme, mahkemenin OpenAI'ın davanın düşürülmesine yönelik talebinin görüşülmesinden bir gün önce yaşandı. Musk'ın avukatları tarafından sunulan dilekçede, aylar süren davanın, herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin düşürülmesi talep edildi.

Elon Musk'tan dikkat çeken karar! Davadan vazgeçti - 2. Resim

2018'de yönetim kurulundan istifa ettiği OpenAI'ın kurucu anlaşmasına ve kuruluş misyonuna aykırı hareket ettiğini iddia eden Musk, şubatta, şirketin "yeniden insanlığa fayda sağlama misyonuna geri dönmesi" talebiyle dava açmıştı.

Elon Musk'tan dikkat çeken karar! Davadan vazgeçti - 3. Resim

Dava dilekçesinde, OpenAI'nın dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft'un yan kuruluşu haline getirildiği ve şirketin yapay zekayı insanlığın yararından ziyade Microsoft'un karını en üst düzeye çıkarmak için geliştirdiği, bunun ise şirket sözleşmesinin ihlali anlamına geldiği iddia edilmişti.

OpenAI ise Musk'ın iddialarını reddederek, onun geçmişte şirket üzerinde tam kontrol sahibi olma ve şirketi Tesla ile birleştirme girişiminde bulunduğunu savunuyor.

Elon Musk'tan dikkat çeken karar! Davadan vazgeçti - 4. Resim

Öte yandan, Musk, işletim sistemini OpenAI ile entegre ederse güvenlik ihlaline yol açacağı gerekçesiyle Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklayacağını belirtmişti.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...