Tgrt Haber

Havalimanlarında yeni dönem başladı! Kabul etmeyen yolcular uçağa alınmayacak

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
09 Temmuz 2024 11:29 - Güncelleme : 09 Temmuz 2024 11:34
Havalimanlarında yeni dönem başladı! Kabul etmeyen yolcular uçağa alınmayacak

Havalimanlarında yeni dönem başladı. Cihazla aramanın yetersiz kaldığı durumlarda güvenlik elle arama yapabilecek. Elle aramaya izin vermeyen yolcular ise uçağa binemeyecek.

Ulaştırma alanında yeni düzenlemeleri içeren Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeyle birlikte güvenlik görevlilerine elle arama yetkisi verildi.

Havalimanlarında yeni dönem başladı! Kabul etmeyen yolcular uçağa alınmayacak - 1. Resim

KABUL ETMEYEN UÇAĞA ALINMAYACAK

Yapılan düzenlemeyle bütün yolcular, havacılık güvenliğinin ihlal edilmemesiyle sınırlı olmak üzere, havaalanlarına ve hava araçlarına geçerken yanlarındaki eşyalarıyla teknik cihazlarla aranacak. Gerekli görülen durumlarda ise elle kontrol edilecekler.

Teknik cihazlarla yapılan kontrollerin sonuçlandırılamaması durumunda, bahse konu yolcu, kendisinin ve eşyasının elle aranmasını kabul etmediği takdirde, havaalanı ve hava aracına kabul edilmeyecek.

Havacılık güvenlik tedbirleri, can ve mal güvenliğini sağlamak, hava araçlarına, havacılık tesislerine ve kişilere yönelik yasa dışı eylemleri önlemek amacıyla genel kolluğun gözetiminde, özel güvenlik görevlilerince yerine getirilecek.

Havalimanlarında yeni dönem başladı! Kabul etmeyen yolcular uçağa alınmayacak - 2. Resim

PARA CEZALARI ARTIRILDI

Öte yandan sivil havacılıkta yetki ve yükümlülüklere aykırı davranılması halinde verilecek idari para cezalarında artış yaşandı.

Ticari hava işletmelerinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından izin, işletme ruhsatı almaması, tarifelerdeki değişiklikleri bildirmemesi; Türk sivil hava araçlarının tescil edilmemesi; sivil havacılık personelinin yeterlilik belgesi almaması; uçakta işlenen suçları pilotun kanuni tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla yetkili makamlara bilgi vermemesi gibi durumlarda 1000 liradan 10 bin liraya kadar olan para cezası 20 bin liradan 500 bin liraya; sivil uçak sicilinde ve verilecek tescil belgesiyle ilgili işlemlere aykırı davranışta bulunanlara 500 liradan 10 bin liraya kadar olan para cezası 10 bin liradan 500 bin lira liraya çıkarıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün sivil havacılığı düzenlemek maksadıyla alacağı önlemlere uymayanlara uygulanacak ceza 10 bin liradan 500 bin liraya yükseltildi.

Uçuş izni almadan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü veya mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında insansız hava aracı uçuran ve genel kolluk kuvvetlerince tespit edilen kişiler hakkında mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından 60 bin lira idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...