Tgrt Haber

İstanbul’dan deprem göçü! Kimi kuzeye kimi başka şehre gitti

Editör: Gülden Kılıç / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
11 Mart 2023 10:43 - Güncelleme : 11 Mart 2023 11:57
İstanbul’dan deprem göçü! Kimi kuzeye kimi başka şehre gitti
İstanbul,deprem

Deprem felaketi sonrası İstanbul’da yaşayan vatandaşlardan kimi az riskli semtlere kimi de başka şehirlere taşınmaya başladı. İstanbul içinde kuzey semtleri, Ankara ve İzmir’e ilgi arttı. 

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası İstanbul’da yaşayan vatandaşlardan kimisi şehir kimisi ise ilçe değiştirdi. Sahil kesiminde oturan vatandaşlar şehrin kuzey kısımlarını tercih ederken şehir dışına taşınan vatandaşlar ise İç Anadolu ve Ege Bölgesi’ne rağbet gösterdi. Taşınmaların artması nedeniyle nakliye firmalarında da yoğunluk başladı. Şehir içi taşınmalarda ortalama 15 bin lira maliyet çıkarken şehir dışında ise bu rakam 20 ile 25 bin lira arasında değişiklik gösteriyor.

ZEMİNİ SAĞLAM İLÇELER REVAÇTA 

Sahil kesimlerinde kuzeye doğru bir göç olduğunu belirten Evden Eve Nakliyeciler Derneği Başkanvekili Bayram Mete, “Meydana gelen deprem sonrası ortaya çıkan panikle beraber taşınmalarda ciddi bir artış oldu. Sahil bölgelerinden zemini sağlam olan ilçe ve illere taşınmalar yoğunluk gösteriyor. Beylikdüzü, Avcılar, Bakırköy gibi ilçelerden Gebze ve Ataşehir’e taşınmalar olduğunu görüyoruz. Anadolu Yakası’nda sahil şeridinden kuzeye doğru bir geçiş söz konusu. Beraberinde nakliye işlerinde de bir artış yaşandı” dedi.

DEPREM KORKUSU MALİYETLERİ ARTIRDI 

Şehir dışında ise İç Anadolu Bölgesi’ne olan rağbetin arttığını belirten Mete, “İl dışında ise İç Anadolu Bölgesine bir geçiş söz konusu. Özellikle Ankara ve Karaman tercih edilen iller oldu. Ege Bölgesi’nde İzmir Seferihisar tercih ediliyor. Bölgedeki binaların kat sayılarının az olması sebebiyle. Diğer yandan Güneydoğu Anadolu bölgesindeki insanlar ise İstanbul’a talep gösterdi. Tabi bu süreç vatandaşlarda maddi yükü de beraberinde getirdi. Beylikdüzü’nden Maltepe’ye taşınan bir tüketicinin 15 bin lira gibi bir rakamı, İstanbul’dan Ankara’ya giden bir vatandaşın ise 25 bin lira civarı bir rakamı gözden çıkarması gerekiyor" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...