Tgrt Haber

Mezarlıklarda pikniği yasakladı! Seçilince ikinci icraatı bu oldu

Editör: Banu İriç / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
21 Nisan 2024 09:35 - Güncelleme : 21 Nisan 2024 10:01

Cenaze evlerinde yemek pişirilmesi adetini kaldıran muhtar şimdi de mezarlıklarda piknik yapma alışkanlığını yasakladı. Sosyal medya da zaman zaman tepki gösterilen bu davranışı yasaklayan muhtara destek yağıyor.

Hatay'da 92 oy farkla seçilen muhtar Özcan Kayar, mezarlıklarda piknik yapmayı yasakladı.

İskenderun ilçesinde bulunan 7 bin nüfuslu Sarıseki Mahallesi'nde yaşayan 58 yaşındaki Özcan Kayar, en yakın rakibine 97 oy fark atarak mahallenin yeni muhtarı olmuştu. Zaman kaybetmeden girişimlere başlayan Muhtar Kayar, "Cenaze evinde yemek yenilmez, yemek götürülür" diyerek mahallenin dört bir yanını afişlerle donatmıştı. Kayar'ın mahallesi için ikinci icraatı ise mezarlıkta pikniği yasaklamak oldu. Muhtar Kayar, mezarlık çevresine "Mezarlar piknik alanı değildir, mezarlara dua okunur, mezarlara saygısı olmayanın hiç kimseye saygısı olmaz" pankartları astı. Kayar, seçimden bu yana yaptıklarıyla mahalle sakinlerinin takdirini topladı.

Mezarlıklarda pikniği yasakladı! Seçilince ikinci icraatı bu oldu - 1. Resim

"'MEZARLARA SAYGISI OLMAYANIN HİÇ KİMSEYE SAYGISI OLMAZ' PANKARTI ASTIM"

"Bu pankartı asarken toplumun refleksini biraz daha genişletmek istedim"
Muhtar Özcan Kayar, mezarlıkların içerisinde mangal yapıldığına dikkat çekerek, "Bu durum çok üzücü. Mezarlıkların içerisinde alkol de tüketmişler. Ben mahalle muhtarı olarak pankart hazırlattım. 'Mezarlar piknik alanı değildir, mezarlarda dua okunur. Mezarlara saygısı olmayanın hiç kimseye saygısı olmaz' yazılı pankartlar astım. Ben bunu genişletmek istedim. Mezarlarımızın içerisinden farklı yerlerde; alkol tüketimi, kola tüketimi ve ona bağlı olarak da saygısızca hareketlerden dolayı bu pankartı astım. Bu pankartı asarken toplumun refleksini biraz daha genişletmek istedim" ifadelerini kullandı.

Mezarlıklarda pikniği yasakladı! Seçilince ikinci icraatı bu oldu - 2. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...