Tgrt Haber

Terör örgütü PKK'dan devlet kurma adımı! Gayriresmi seçim hazırlığı

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: tgrthaber.com
24 May 2024 10:44 - Güncelleme : 24 May 2024 10:51
Terör örgütü PKK'dan devlet kurma adımı! Gayriresmi seçim hazırlığı

Eli kanlı terör örgütü PKK, Suriye’nin kuzeyinde meşru olmayan bir yerel seçime hazırlanıyor. Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırı olan bu sözde “seçim” ile PKK’nın Suriye kanadı PYD/YPG Fırat’ın doğusunda kendini meşru hale getirmeye çalışıyor.

Terör örgütü PKK, “uluslararası alanda tanınma” planını harekete geçirdi. 2011 yılından beri iç savaş yaşanan Suriye’de meşru olmayan bir “sandık” kurmaya kalktı.

BMGK KARARLARINA AYKIRI

Güvenlik kaynaklarından aktarılan bilgilerine göre Suriye’nin toprak bütünlüğüne tezat olacak şekilde “yerel seçim” çağrısında bulundu. Ancak, bu durum Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uymuyor.

ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in daimi üye olduğu BMGK’nın 2015 yılında kabul ettiği kararda Suriye’nin toprak bütünlüğünün altı çiziliyor. Suriye’de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması çağrısı yapılıyor.

Suriye’nin geleceğine Suriye halkının karar vereceği vurgulanıyor. BM’nin desteği ile Suriyelilerin liderliğinde bir siyasi dönüşümün altı çiziliyor. Bir başka deyişle bu kararla birlikte, Suriye’nin bağımsızlığı, egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğüne bağlılık bildiriliyor.

BMGK’nın 2254 sayılı kararı doğrultusunda BM tarafından yapılan tüm açıklamalarda Suriye krizinin siyasi çözümünün, Suriyeli tüm tarafların katılımı ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından geçtiği halen vurgulanıyor.

Terör örgütü PKK'dan devlet kurma adımı! Gayriresmi seçim hazırlığı - 1. Resim

11 HAZİRAN'DA 7 KENTTE YEREL SEÇİM 

Terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı PYD/YPG BMGK’nın 2254 kararının tam zıttı bir eyleme imza attı. Fırat’ın doğusunda “yerel seçim” çalışmalarına başladı. Belirlenen ilk tarih 30 Mayıs 2024 olarak açıklandı. Ancak seçimin tarihi 11 Haziran’a ertelendi.

Seçimin Cezire, Deyr Ez Zor, Rakka, Tabka, Fırat, Münbiç ve Afrin’in Şehba bölgelerinde yapılması planlanıyor. Böylece PKK, “Suriye’de öncelikle özerk bir statü” oluşturacak, sonrasında ise “bağımsız bir devlet kurma” planını devreye sokacak.

ENKS BOYKOT EDECEK

Buna karşın Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) belediye seçimlerini boykot edeceğini duyurdu. Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) genel sekreteri Muhammed İsmail de “Biz bu seçimlere katılmıyoruz. Bize göre bu seçim meşru da değildir” dedi. Ayrıca, bölgedeki diğer siyasi yapılar da seçimlerin boykot edilmesi kararını destekliyor. 

 

Kaynak: tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...