Tgrt Haber

Yapay zeka devrimi ilerliyor: Bakanlık yargıya entegre edecek!

Editör: Banu İriç / Kaynak: Yeni Şafak
14 May 2024 07:31 - Güncelleme : 14 May 2024 07:32
Yapay zeka devrimi ilerliyor: Bakanlık yargıya entegre edecek!

Yapay zeka şimdi de yargılama sistemlerine entegre edilecek. Adalet Bakanlığı'nın gelecek 4 yıl içerisinde uygulamaya hazırlandığı adımlar belli oluyor.

Yapay zekanın mühendislik, tıp gibi alanların yanı sıra yargıda da kullanımının önü açılıyor. Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı çalışmaya göre yapay zeka artık yargıda da kullanılacak.

Bakanlığın gelecek 4 yılı kapsayan strateji planında yapay zekaya ilişkin çeşitli birimlerde atılacak adımlara yer verildi.

Yargılama faaliyetlerini destekleyici yapay zeka temelli öneri destek sistemleri geliştirilecek. Bu alanlardan biri de adli sicil ve istatistik çalışmaları olacak. Yapay zeka uygulamaları adli sicil ve istatistik çalışmalarına eklenecek. Böylece daha sağlıklı istatistik veriler sağlanarak bunlardan yola çıkarak yargının sorunlarına ilişkin farklı çözüm önerileri geliştirilecek. Adli sicil silme-düzeltme başvurularının değerlendirilmesinde yapay zeka algoritmaları kullanılacak.

Yargıda yapay zekanın ağırlık kazanacağı alanlardan biri de bilişim hizmetleri olacak. Buna paralel bilişim sistemlerinin ve yapay zeka teknolojilerinin de değerlendirilmesi suretiyle bölge adliye mahkemelerinde görev uyuşmazlıkları asgariye indirilecek. Adli Tıp Kurumu’nun teknolojik altyapısını geliştirmek amacıyla da yapay zeka daha etkin kullanılacak.

 Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulacak bir merkez aracılığıyla yapay zeka uygulamalarının etik ve hukuki çerçevesi oluşturulacak.

Yapay zeka devrimi ilerliyor: Bakanlık yargıya entegre edecek! - 1. Resim

Kaynak: Yeni Şafak
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...