Tgrt Haber

Elektrikli ve hibrit araçların bakım ve onarımıyla ilgili yeni adım atıldı

Editör: Banu İriç / Kaynak: Anadolu Ajansı
01 Temmuz 2024 22:01 - Güncelleme : 01 Temmuz 2024 22:07
Elektrikli ve hibrit araçların bakım ve onarımıyla ilgili yeni adım atıldı

Elektrikli ve hibrit araç bakım onarımcılarına ilişkin yeterliliklere ilişkin kararlar yayımlandı. Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun yönetmeliğindeki yeterliliklere sahip olanlar bu işi yapabilecek.

Batarya elektrikli araç bakım onarımcısı ve hibrit araç bakım onarımcısıyla ilgili düzenlemeler yapıldı. Bakan Işıkhan sosyal medya hesabından ayrıntıları duyurdu.

Mesleki Yeterlilik Kurumundan (MYK) yapılan açıklamada, kurum tarafından yeşil dönüşüm alanında batarya elektrikli araç bakım onarımcısı (Seviye 4-5) ve hibrit araç bakım onarımcılarına ilişkin (Seviye 4-5) ulusal yeterliliklerin hazırlandığı bildirildi.

Elektrikli ve hibrit araçların bakım ve onarımıyla ilgili yeni adım atıldı - 1. Resim

BELGE VERİLECEK

Ulusal yeterliliklerin yayımlanmasıyla bu alanda akreditasyon sürecinin tamamlandığı ifade edilen açıklamada, "Kurumumuzca yetkilendirilen kuruluşlar tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri yürütülecek ve sınavlardan başarılı olanlara MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecektir. Detaylı bilgi için 'http://myk.gov.tr' adresimizi ziyaret edebilirsiniz." ifadelerine yer verildi.

YENİ ADIM ATILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yüksek teknoloji markası TOGG başta olmak üzere elektrikli araçlar ve hibrit araçlara bakım verecek kişilerin belirlenmesi için MYK aracılığıyla yeni bir adım attıklarını belirtti.

Işıkhan, "Yeşil dönüşüm alanında hazırlanan batarya elektrikli araç bakım onarımcısı (Seviye 4-5) ve hibrit araç bakım onarımcısı (Seviye 4-5) ulusal yeterlilikleri ile gerekli şartları sağlayan vatandaşlarımız Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilecek. Temiz bir gelecek için sürdürülebilir kalkınma hedeflerimizi ve yeşil dönüşümü desteklemeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...