Tgrt Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayram sonrası yoğun diplomasi trafiği! Önce Astana, sonra NATO

20 Haziran 2024 12:51 - Güncelleme : 20 Haziran 2024 12:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayram sonrası yoğun diplomasi trafiği! Önce Astana, sonra NATO

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram sonrası yoğun bir diplomasi trafiğine hazırlanıyor. Erdoğan, önce Astana'ya ardından Azerbaycan'a resmi ziyaretlerde bulunacak. ABD'de gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'ne katılacak olan Cumhurbaşkanı, daha sonra KKTC'de düzenlenecek geçit törenine eşlik edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram sonrası yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirecek. İlk olarak, 3-4 Temmuz'da Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne katılacak olan Erdoğan, burada devlet başkanlarıyla önemli görüşmeler yapacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmesi beklenen Erdoğan, ikili ve bölgesel konuları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve Ukrayna'daki savaşı ele alacak.

TÜRK DÜNYASIYLA KRİTİK ZİRVE

5-6 Temmuz'da Azerbaycan'a geçecek olan Erdoğan, Şuşa'da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi'ne katılacak. Bu zirvede Türk dünyasıyla ilgili stratejik konular masaya yatırılacak.

NATO ZİRVESİ'NDE BİDEN İLE GÖRÜŞECEK

9-11 Temmuz tarihlerinde NATO Liderler Zirvesi'nde yer alacak olan Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere birçok liderle görüşmeler gerçekleştirecek. Zirvenin ana gündem maddeleri arasında Ukrayna savaşı ve Gazze'deki durum yer alacak.

KKTC'YE ÖNEMLİ ZİYARET

ABD'den dönüşünün ardından, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü sebebiyle 20 Temmuz'da KKTC'ye gidecek olan Erdoğan, askeri geçit törenine katılacak ve KKTC Meclisi'nde konuşma yapacak. Programa CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i de davet eden Erdoğan, bu ziyaretinde Kıbrıs konusundaki güncel gelişmeleri de değerlendirecek.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...