Tgrt Haber

Murat Kurum'dan Kadıköy'e yeni metro müjdesi: Beylikdüzü'ne bağlanacak

Editör: Banu İriç / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
10 Şubat 2024 17:36 - Güncelleme : 10 Şubat 2024 17:40
,istanbul,kadıköy

İBB Başkan Adayı Murat Kurum, seçimleri kazanması halinde başlatacakları yeni Kadıköy metro hattının Beylikdüzü'ne bağlanacağını duyurdu.

AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum Kadıköylülere ulaşım müjdesi verdi.  Kurum, “Söğütlüçeşme-Gayrettepe-İncirli metro hattımızın projelerini tüm detaylarıyla birlikte hazırladık. Benim Söğütlüçeşme’den metroya binen kardeşim, önce boğazın altından geçeceği ve ardından Beylikdüzü’ne kadar kesintisiz seyahat edeceği bu projenin 1 Nisan sabahı sürecini başlatacağız. Anadolu’yu Avrupa’ya kesintisiz bir şekilde bağlayalım istiyoruz” dedi.

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum Kadıköy’de düzenlenen STK Temsilcileri Kanaat Önderleri Buluşması’nda vatandaşlarla bir araya geldi. Programa Murat Kurum’un yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Fatih Kaya, MHP Kadıköy İlçe Başkanı Başar Ünal, AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Veli Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanan Kurum sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.

SÖĞÜTLÜÇEŞME-GAYRETTEPE-İNCİRLİ METRO HATTI  BEYLİKDÜZÜ'NE BAĞLANACAK

Programda ulaşımla ilgili konuşan Kurum, Söğütlüçeşme-Gayrettepe-İncirli metro hattı projesini şu şekilde açıkladı: “İstanbul’umuzda acil çözüm bekleyen iki temel sorunumuz var. Biri zamanımızı çalan trafik çilesi, diğeri sağlığımızı ve güvenliğimizi tehdit eden deprem tehlikesidir. Kadıköylülerin bitmeyen trafik çilesine dair müjdemiz, hayallerimiz var. Kadıköy’ümüze ilişkin genel projelerimiz dışındaki o sorunları giderecek adımları sizlere anlatmak isterim. Söğütlüçeşme-Gayrettepe-İncirli metro hattımızın projelerini tüm detaylarıyla birlikte hazırladık. Benim Söğütlüçeşme’den metroya binen kardeşim, önce boğazın altından geçeceği ve ardından Beylikdüzü’ne kadar kesintisiz seyahat edeceği bu projenin 1 Nisan sabahı sürecini başlatacağız. Anadolu’yu Avrupa’ya kesintisiz bir şekilde bağlayalım istiyoruz. İnsanımızın trafikteki bu çilesini bitirelim istiyoruz. Şimdiden yeni Söğütlüçeşme-Beylikdüzü metro hattımız Kadıköy’ümüze İstanbul’umuza hayırlı olsun. İstanbul’da bir taraftan toplu ulaşımı güçlendirirken diğer taraftan da alternatif yollar açarak 2 Yakaya 2 Büyük Tünel yapacağımızı ifade etmiştik. Toplam 122 kilometreye ulaşacak bu tünellerle İstanbul’un merkezi bölgelerindeki trafiği yerin altına alıyoruz. Yenisahra-Bostancı arasında 10 kilometrelik tünellerimizi hemen süratle başlatacağız. Kardeşlerimiz Yenisahra’dan Bostancı sahile kesintisiz bir şekilde ulaşacaklar. Bu da öncelikli işlerimiz arasındadır. Yine bu hatta Kadıköy’den Tuzlaya giden güzergahta D-100 Karayolu bir çile halime geldi. Orda yapacağımız yan yol düzenlemeleriyle birlikte D-100 Karayolu’nun yoğunluğunu azaltacağız ve Kadıköylü kardeşlerimizi rahatlatacağız” şeklinde konuştu. 22 yılda İstanbul’umuza deniz ulaşımından metro, Marmaray, Avrasya Tüneli, 3. Köprü ve Metrobüslere kadar devasa ulaşım hizmetleri yaptık. Ama bizim İBB dönemimizden sonra bu eserlerin etrafına yeterli ulaşım yatırımları yapılmadı. İşte Söğütlüçeşme ve Rıhtım meydanındaki trafiğin sebebi de budur. Biz bu konuda da aksiyona geçeceğiz! Trafiği yerin altına alacağız. Trafikten boşalan alana da çocuklarımızın, kadınlarımızın ve vatandaşlarımızın vakit geçirebileceği yemyeşil ağaçlarıyla, sarı lacivert peyzajıyla Kadıköylü kardeşlerimiziz yeni Meydanı’nı Kadıköy’e kazandıracağız. Oradaki hattı da müjdelerini çok yakın zamanda vereceğimiz Haydarpaşa’da yapılacak Anadolu Yakası’nın en büyük, en görkemli kültür merkeziyle, sanat merkeziyle birleştireceğiz. Oradan da Kadıköy’ü Üsküdar’a Kız Kulesi’nin olduğu aksa Üsküdar Meydanı’na kadar kesintisiz bağlayacağız. Bu müjdemizi ve projemizi detaylarıyla İstanbullu hemşerilerimize sunacağız”

Murat Kurum'dan Kadıköy'e yeni metro müjdesi: Beylikdüzü'ne bağlanacak - 1. Resim

"İMAR SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ"

Kadıköy’de STK temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya gelen ve deprem dönüşümü ile ilgili projeleri hakkında bilgi veren Kurum “Diğer önemli bir sorunumuz deprem dönüşümüdür. Kadıköy’ümüzün en eski mahalleleri Rasimpaşa, Osmanağa ve Caferağa’da vatandaşlarımızın dönüşüm talepleri var. Gerek binaların eski olması gerek zemin kalitesi, gerekse vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşama arzusu sebebiyle burada dönüşüm talepleri var. Biz bu talepler çerçevesinde mahallelerimizde büyük bir dönüşüm projesi başlatacağız. “Kadıköy’ün Tarihi Yeniden Gün Yüzüne” diyeceğiz. Fikirtepe’nin geleceği için çok önemli bir dönüşüm çalışmasını başladık. Artık riskli yapılar gidiyor, yerine güvenli evlerimiz geliyor. Doğrudan 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren Fikirtepe Dönüşüm Projemiz olanca hızıyla devam ediyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin böylesine büyük bir alanda dönüşüm projesi göremezsiniz. Bizi görünce herkesin aklına yeni yuvalar geliyor. Hasanpaşa’daki halkımızın yoğun bir dönüşüm talebi var. Hasanpaşa’da Mahallelerin dokusunu koruyan imar düzenlemesini kağıdı, kalemi ve cetveli bizzat biz alıp oradaki imar sorununu çözeceğiz. Vatandaşlarımızın dönüşüm noktasında önünü açmış olacağız. Kadıköy’ümüzde Marmara, Medeniyet üniversitelerimizin yanı sıra özel üniversitelerimiz var. Biz öğrencilerimizle istişareler yaptık. Gençlerimiz yüksek kira sebebiyle barınma ihtiyaçlarıyla ilgili taleplerini bize iletti. Kadıköy’ümüzde, öğrencilerimize yetecek kapasitede kütüphanesiyle, gençlik merkeziyle, kıraathanesiyle tüm Kadıköy’e hizmet verecek. Gençlik merkezinin içinde gençlerimizin kalabileceği bir yurdu süratle başlatacağız. 1 Nisan sabahı Kadıköy’ün gençleri geleceğe güvenle bakacak” ifadelerine yer verdi.

1 NİSAN'DA YENİ SPOR KOMPLEKS HAREKETE GEÇECEK

Spor kompleksi projesine de değinen Murat Kurum, “İstanbul’un imkanları ve enerjisi heba edilmeye devam ediliyor. Şairler şehri İstanbul’umuz Kadıköy’ümüzde bu ihmalkarlıktan fazlasıyla payını almış durumda. Ne büyükşehir ne de ilçe belediyesi Kadıköy’ümüz için verdikleri sözleri tutmadılar. Ben akademisyen ve teknik arkadaşlarımla Kadıköy’e çalışırken, gerçekten hayretler içerisinde kaldım. Kadıköy Fenerbahçe’nin, sarı kanaryanın şehri, sporun merkezi. Ama gelin bakın ki, bugün Kadıköy’ümüzde yapılmış tek bir kapalı spor salonu bile yok. Yedi yıl önce Acıbadem’de yapımına başlanan spor salonu ise artık tamamen atıl durumda, çürümeye terk edilmiş. Düşünebiliyor musunuz Kadıköy’de 50 tane amatör spor kulübü, bir tane futbol sahası var ama tek bir spor kompleksi yok. CHP’li ilçe belediyesi seneler önce göstermelik bir temel attı ancak hala inşaatı devam ediyor, bitirilemiyor. Hadi AK Parti’nin yönettiği ilçelere hizmet etmiyorsunuz. Yıllardır size yönetimi veren Kadıköy için bari elinizi vicdanınıza koyun. Kadıköy’ümüze yakılmayacak bu manzarayı bir an önce değiştirin. Böyle bir gayret yok. Biz Kadıköylü kardeşlerimizi üzmeyeceğiz. Açık ve kapalı alanlardan oluşan ve birçok branşa hizmet edecek spor kompleksimizi 1 Nisan’dan itibaren hemen hayata geçireceğiz. İstanbul’umuzda hiçbir amatör spor kulübümüz sahipsiz kalmayacak. Arkanızda, tüm ihtiyaçlarınızı gideren, alın teri belediyeciliği olacak. Gerçek Belediyeciliği Kadıköy’le buluşturacağız. Kadıköy’ümüz, bir küresel marka olan Fenerbahçe’mizin olduğu gibi amatör spor kulüplerimizin de kenti olacak” şeklinde konuştu.

Murat Kurum'dan Kadıköy'e yeni metro müjdesi: Beylikdüzü'ne bağlanacak - 2. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...