Tgrt Haber

TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan ABD'de Gazze mesajı: Drama göz yumamayız

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: tgrthaber.com
09 Temmuz 2024 18:49 - Güncelleme : 09 Temmuz 2024 19:59
TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan ABD'de Gazze mesajı: Drama göz yumamayız

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, NATO Parlamento Başkanları Zirvesi dolayısıyla bulunduğu ABD'nin başkenti Washington'da konuşma yaptı. Kurtulmuş konuşmasında Orta Doğu'daki durumlara dikkat çekerek, "Gazze'de yaşanan insanlık felaketine göz yumamayız" dedi. 

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş NATO Parlamento Başkanları Zirvesi'nde konuşma yaptı.

NATO Parlamento Başkanları Toplantısı'nda Gazze'yi gündeme getiren Kurtulmuş konuşmasında, "Dünyanın en güçlü savunma ittifakının üyeleri olarak Gazze'deki büyük insani krizi görmezden gelemeyiz. İsrail'in bu saldırıları durdurulmalıdır" ifadelerini kullandı.

'İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM' ÇAĞRISI

Kurtulmuş Netanyahu'ya dünya ülkelerinin de ses çıkarması gerektiğini belirterek, "NATO müttefiklerine Netanyahu hükümetinin saldırganlığına 'artık yeter' demeleri, derhal kalıcı ateşkes, engelsiz insani erişim ve iki devletli çözüm çağrısı yapıyoruz" dedi.  

TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan ABD'de Gazze mesajı: Drama göz yumamayız - 1. Resim

"İNSANİ FELAKETE GÖZ YUMAMAYIZ"

Numan Kurtulmuş'un açıklamaları şu şekilde:

Adil bir uluslararası sistem inşa etmeye yönelik iki ana ilke bize rehberlik etmelidir. Birincisi, tüm insanlığın hakları bakımından eşitliği, ikincisi ise tüm devletlerin egemenliğinin eşitliği olması gerektiğine inanıyorum.

Bizler, dünyanın en güçlü savunma örgütünün üyeleri olarak en acil küresel sorunlardan birisi, Gazze'de yaşanan insanlık felaketine göz yumamayız.

TBMM Başkanı Kurtulmuş'tan ABD'de Gazze mesajı: Drama göz yumamayız - 2. Resim

Müttefiklerimize, Netanyahu hükümetinin saldırganlığına "artık yeter" çağrısında bulunmalıyız. Savaşı önlemek ve barışı korumak için bir arada durmak NATO üyelerinin sorumluluğudur.

Filistin-İsrail çatışması için derhal kalıcı bir ateşkes, engelsiz insani erişim ve iki devletli çözüm çağırısında bulunuyoruz. 

TERÖRLE MÜCADELE MESAJI

Terörizm İttifak'ın güvenliğine yönelik en doğrudan asimetrik tehdittir. Genel Sekreter Stoltenberg'in de defalarca belirttiği gibi, hiçbir Müttefik Türkiye'den daha fazla terör saldırısına maruz kalmamıştır.

DEAŞ, FETÖ, PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD/YPG gibi terör örgütlerine karşı mücadelemizde kararlılığımızı sürdürürken, Müttefiklerimizin iyi niyet ve dayanışma içinde hareket ettiklerini görmek istiyoruz. NATO'nun terörizmle mücadeledeki rolü güçlendirilebilir ve güçlendirilmelidir.

Öte yandan, NATO'nun savunma harcamalarına yönelik hedefi ortadayken, NATO'nun güney cephesini koruyan Türkiye'nin bazı Müttefiklerimiz tarafından silah kısıtlamalarına tabi tutulması bir çelişkidir. NATO'nun geniş hedeflerine olan bağlılığımız ve misyonlara yaptığımız herkesçe bilinen katkılar iyi anlaşılmalıdır. Türkiye sadece kendi ulusal güvenliğine yönelik tehditleri bertaraf etmeye çalışmamakta, aynı zamanda NATO'nun güney sınırlarını güvence altına alarak Müttefiklerimizin güvenliğine de katkıda bulunmaktadır.

"BARIŞI KORUMAK ELİMİZDE"

Savaşı önlemek ve barışı korumak için birlikte hareket etmek NATO üyelerinin sorumluluğudur. Bu nedenle, mevcut çalkantılı ortamın yayılma potansiyeline sahip olması ve uluslararası yönetişimin küresel krizlere cevap verme yeteneğini maalesef kaybetmesi nedeniyle, uygulanabilir bir barış perspektifi geliştirmek için özellikle NATO Parlamenter Asamblesi aracılığıyla istişarelerimizi arttırmalıyız. Adil bir uluslararası sistem inşa etmeye yönelik gelecek çabalarımızda iki temel ilke bize rehberlik etmelidir: Bunlardan birincisinin tüm insanların hak ve haysiyet bakımından eşitliği, ikincisinin ise tüm devletlerin egemen eşitliği olması gerektiğine inanıyorum."

 

Kaynak: tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...