Tgrt Haber

Covid-19'u geçiren 50 yaş üstüne uyarı: Beyin sağlığınız olumsuz etkilenmiş olabilir

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
02 Kasım 2023 22:40 - Güncelleme : 02 Kasım 2023 22:45
Covid-19'u geçiren 50 yaş üstüne uyarı: Beyin sağlığınız olumsuz etkilenmiş olabilir
covid-19,,beyin kanaması

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırmaya göre Covid-19 salgını 50 yaş ve üzerindeki kişilerin beyin sağlığını olumsuz etkilemiş olabilir.

Yapılan bir araştırma, Covid-19 pandemisinin bilişsel işlevlerde gerilemeye neden olduğunu gösteriyor. Araştırma, pandemi sırasında yaşanan stres, yalnızlık, alkol tüketimi ve rutinlerin bozulmasının beyin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceğini öne sürüyor. Hafıza sorunlarındaki düşüşün pandeminin ilk yılında hızlandığı ve ikinci yılda da devam ettiği belirtiliyor. Bulgular, özellikle pandemi başlamadan önce hafif derecede hafıza sorunları yaşayan kişilerde belirgin olduğunu gösteriyor.

Araştırma, Covid-19 enfeksiyonundan bağımsız olarak pandemi sırasında beyin sağlığında bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Pandemi korkuları, endişeleri ve belirsizlikleriyle başa çıkmanın beyin sağlığı üzerinde gerçek ve kalıcı etkilere neden olabileceği vurgulanıyor. Bu bulgular, pandemi koşullarının beyin gerilemesini hızlandırmış olabileceğine işaret ediyor.

DEMANSA YOL AÇABİLİR Mİ?

Araştırmayı yöneten uzmanlar, pandemi koşullarının etkisini daha iyi anlamak için çalışmaların devam etmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu bulgular, insanların demansa yol açabilecek bilişsel gerileme açısından daha fazla risk altında olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Bu nedenle beyin sağlığına dikkat etmenin ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemenin önemli olduğu vurgulanıyor.

Covid-19 pandemisinin etkileri hala tam olarak anlaşılamamış olsa da, bu tür araştırmalar gelecekte daha fazla bilgi sağlamak için önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Pandemi ve bilişsel sağlık arasındaki neden-sonuç ilişkisini açıklığa kavuşturmak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...