Tgrt Haber

Uzman isim uyardı: Klimaya karşı uyumanın bedeli ağır olabilir

Editör: Merve Yaz / Kaynak: Anadolu Ajansı
20 Haziran 2024 11:30 - Güncelleme : 20 Haziran 2024 11:35
Uzman isim uyardı: Klimaya karşı uyumanın bedeli ağır olabilir

Hava sıcaklıklarının yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşları bunaltıyor. Bu dönemlerde özellikle klima kullanımı artış gösteriyor. Ancak uzmanlar uyarıyor! Prof. Dr. Levent Öztürk, klimayı açık bırakarak uyumanın çeşitli sağlık problemlerine neden olabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Öztürk, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının uyku sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Uyku sağlığının hava sıcaklığıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirten Öztürk, "İdeal uyku ortamının sıcaklığı 19-22 derece arasında olmalı. 19 dereceden soğuk ve 22 dereceden sıcak olduğunda uyku kalitesi etkilenmektedir." dedi.

UYKU KALİTESİNİ DE ETKİLİYOR 

Öztürk, sıcaklardan korunmak ve serinlemek amacıyla klima kullanımının yaygınlaştığına dikkati çekti. Klimanın doğru kullanılması gerektiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti: "Özellikle yatak odalarına konulan klimaların 16-17 derecelerde değil, en düşük seviye olarak 20 derece civarında çalıştırılması uyku sağlığı açısından daha uygun olacaktır. Aslında yatak odasında klima bulundurmayıp diğer odalardaki klimadan dolaylı faydalanmak sağlıklı olanıdır.

Açık klimaya karşı uyumak pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Vatandaşlar bu yaz sıcağında hasta olabilirler.İyi temizlenmemiş klima filtrelerinden mikrop kapabilme riski var. Aynı zamanda aşırı soğuğun etkisiyle enfeksiyon hastalıkları görülebiliyor. Hareket sistemine ilişkin rahatsızlıklar, adale krampları, boyun ve omuz tutulmaları meydana gelebiliyor.

ZATÜRREYE KADAR GİDEBİLİR 

Birdenbire soğuyan kas gruplarında spazm olabiliyor. Bademcik iltihabı, boğazı üşütme ya da daha ağır durumlarda zatürreye kadar gidecek durumlar olabilir."

Öztürk, uyku öncesi klimanın bir süre çalıştırılarak odanın serinletilmesini ve kapatıldıktan sonra uykuya geçilmesini tavsiye etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...