Tgrt Haber

Rekabet Kurumu, Apple'a karşı harekete geçti: 'App Store' mercek altında

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: Tgrthaber.com
06 Haziran 2024 13:24 - Güncelleme : 06 Haziran 2024 13:28
Rekabet Kurumu, Apple'a karşı harekete geçti: 'App Store' mercek altında

Rekabet Kurumu, Apple'ın App Store'daki uygulama geliştiricilerine kendi ödeme sistemini zorunlu tutarak rekabeti engelleyip engellemediğini incelemek üzere soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu, Türkiye'deki şirketlerin mal ve hizmet piyasalarındaki rekabeti engelleyici, bozucu veya kısıtlayıcı teşebbüslerde bulunmalarını önlemek amacıyla çeşitli soruşturmalar yürütüyor.

Bu soruşturmalarda bazı şirketler suçsuz bulunurken, bazılarınaysa idari para cezaları kesildiği oluyor. Kurumun internet sitesinden yapılan açıklamada, teknoloji devi Apple'a, uygulama geliştiricilerine kendi ödeme sistemini zorunlu tuttuğu için soruşturma açıldığı bildirildi.

MOBİL EKOSİSTEMLER SEKTÖR İNCELEMESİ YÜRÜTÜLÜYOR

Rekabet Kurumu, mobil akıllı cihazlar ve bu cihazlara yönelik yazılımlar hakkında ilgili sektörün yapısının, işleyişinin ve sektördeki olası yapısal ve/veya davranışsal rekabet sorunlarının neler olduğunun anlaşılması amacıyla Mobil Ekosistemler Sektör İncelemesi yürüttüğünü açıkladı.

Rekabet Kurumu, Apple'a karşı harekete geçti: 'App Store' mercek altında - 1. Resim

Apple'ın uygulama geliştiricileri ile akdettiği sözleşmeler ile Uygulama İnceleme Yönergesi'nin incelendiği ve Apple tarafından App Store'da yer alan uygulama geliştiricilerine ödeme sistemleri hususunda birtakım kısıtlamalar getirildiği yönünde şüphe ortaya çıktığı belirtildi.

"APPLE, UYGULAMA GELİŞTİRİCİLERİNİN ELİNİ KOLUNU BAĞLIYOR"

Uygulama geliştiricilerinin, uygulama içinde kullanıcılarını geliştiricinin internet sitesi gibi uygulama dışındaki ödeme kanalları hakkında bilgilendirmesini engellediğinin tespit edildiğini belirten Rekabet Kurumu, bu yasak nedeniyle kullanıcıların daha düşük fiyatlara erişme olanağının kısıtlanıp kısıtlanmadığını inceleyecek:

"Uygulama geliştiricilerin, uygulama içinde kullanıcılarını uygulama geliştiricinin internet sitesi gibi uygulama dışındaki ödeme kanalları hakkında bilgilendirmesi engellenmektedir. Bu yasak nedeniyle tüketicilerin, alternatif ödeme kanallarının varlığından ve uygulama içindeki fiyat ile uygulama dışındaki fiyat arasındaki farktan haberdar olamamaları sebebiyle daha iyi seçeneklere (daha düşük fiyata) erişme imkânlarının kısıtlanıp kısıtlanmadığının incelenmesi gerekmektedir."

Rekabet Kurumu, Apple'a karşı harekete geçti: 'App Store' mercek altında - 2. Resim

"APPLE, KENDİ ÖDEME SİSTEMİNİ ZORUNLU TUTUYOR"

Apple'ın uygulama dışı alternatif kanallara yönlendiren bağlantılara uygulama içinde yer verilmesini de engellediğini belirleyen Kurum, bu doğrultuda, Apple'ın kendi ödeme sistemini zorunlu tutarak uygulama geliştiricilerinin seçim özgürlüğünü ortadan kaldırıp kaldırmadığı ve diğer ödeme sistemlerinin Apple ekosistemine girişini engelleyip engellemediğini de araştıracak.

Rekabet Kurumu'nun açıklamasının tamamı şöyle:

"Mobil akıllı cihazlar ve bu cihazlara yönelik yazılımlar hakkında ilgili sektörün yapısının, işleyişinin ve sektördeki olası yapısal ve/veya davranışsal rekabet sorunlarının neler olduğunun anlaşılması amacıyla Rekabet Kurumu bünyesinde hâlihazırda Mobil Ekosistemler Sektör İncelemesi yürütülmektedir .Söz konusu Sektör İncelemesi kapsamında Apple’ın uygulama geliştiricileri ile akdettiği sözleşmeler ile Uygulama İnceleme Yönergesi incelenmiş ve Apple tarafından App Store’da yer alan uygulama geliştiricilere ödeme sistemleri hususunda birtakım kısıtlamalar getirildiği yönünde şüphe ortaya çıkmıştır.

Uygulama geliştiricilerin, uygulama içinde kullanıcılarını uygulama geliştiricinin internet sitesi gibi uygulama dışındaki ödeme kanalları hakkında bilgilendirmesi engellenmektedir. Bu yasak nedeniyle tüketicilerin, alternatif ödeme kanallarının varlığından ve uygulama içindeki fiyat ile uygulama dışındaki fiyat arasındaki farktan haberdar olamamaları sebebiyle daha iyi seçeneklere (daha düşük fiyata) erişme imkânlarının kısıtlanıp kısıtlanmadığının incelenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, uygulama dışı alternatif kanallara yönlendiren bağlantılara uygulama içinde yer verilmesi de engellenmektedir. Bu doğrultuda, Apple’ın kendi ödeme sistemini zorunlu tutarak uygulama geliştiricilerin seçim özgürlüğünü ortadan kaldırıp kaldırmadığı ve diğer ödeme sistemlerinin Apple ekosistemine girişini engelleyip engellemediği de incelenmesi gereken bir diğer şüphe olarak ortaya çıkmaktadır.

Apple tarafından uygulama geliştiricilere ödeme hizmetleri bakımından getirilen bir diğer kısıtlama, uygulama içindeki satın alımlarda Apple’ın kendi ödeme sisteminin zorunlu tutulmasıdır. Böylece, uygulama içi dijital içerik satımına ilişkin işlemlerin Apple’ın ödeme sistemi IAP aracılığıyla yapılması zorunlu tutulmaktadır. Apple, IAP aracılığıyla yapılan satış işlemlerinden %30 oranında komisyon geliri elde ediyor. Soruşturma sürecinde, Apple’ın kendi ödeme sistemini zorunlu tutarak uygulama geliştiricilerin seçim özgürlüğünü ortadan kaldırıp kaldırmadığı ve diğer ödeme sistemlerinin Apple ekosistemine girişinin engellenip engellenmediğinin incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu kapsamda, Rekabet Kurulunun 21.05.2024 tarihli kararıyla Apple Inc. ve Apple Teknoloji ve Satış Limited Şirketi’nin uygulama mağazası olan App Store’da alternatif ödeme sistemlerini kullandırmamak ve mobil uygulama geliştiricilere yönlendirme karşıtı hükümler uygulamak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına karar verilmiştir."

Kaynak: Tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...