Tgrt Haber

Yapay zeka, orman yangınlarına merhem oldu! Risk haritaları çıkarılıyor

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: Anadolu Ajansı
17 Haziran 2024 14:04 - Güncelleme : 17 Haziran 2024 14:04
Yapay zeka, orman yangınlarına merhem oldu! Risk haritaları çıkarılıyor

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hayata geçirilen Yangın Risk Yönetimi Projesi, orman yangınlarının önceden tahmin edilebilmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi amacıyla özel sektör iş birliğiyle başlatıldı.

Artan hava sıcaklıkları başta olmak üzere çeşitli dış faktörlere bağlı olarak yaşanan orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Yangını söndürmek için genellikle helikopterler ve uçaklar kullanılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, yangınla mücadeleye yapay zeka destekli bir yol geliştirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğünden (OGM) edinilen bilgiye göre, her yıl orman alanlarının yok olmasına yol açan yangınlarla mücadelede etkin ve verimli bir risk yönetimi stratejisi büyük önem taşıyor.

Yetkililer, özellikle 2021'deki büyük orman yangınlarının ardından yangınlarla mücadele için yapılan çalışmaları daha da ileri taşıyarak, çözüm için kalıcı adımlar atmak için harekete geçti.

YANGIN RİSK YÖNETİMİ PROJESİ

Bu kapsamda, Orman Genel Müdürlüğü ve özel sektör iş birliğiyle orman yangınlarının önceden tahmin edilebilmesini ve yangın bölgelerinde gerekli önlemlerin alınabilmesini sağlamayı hedefleyen dinamik "Yangın Risk Yönetimi Projesi" hayata geçirildi.

Yapay zeka, orman yangınlarına merhem oldu! Risk haritaları çıkarılıyor - 1. Resim

OGM'nin 2022 yılının ağustos ayında kullanmaya başladığı proje kapsamında, ilk etapta orman yangınlarının anatomisini anlamak ve veri temininin sağlanması üzerine çalışıldı. Orman yangınlarını etkileyen ana faktörlerin belirlenmesi amacıyla literatür taramaları, küresel değerlendirmeler, akademisyenler ve ilgili makamlarla görüşmeler yapıldı.

Yangın riski tahmini için literatürdeki yapay zeka modelleri değerlendirildi ve model çalışmalarına başlandı. Geçmiş yangın verileri, yangını etkileyen dinamik ve statik faktörler gözetilerek farklı yapay zeka modelleri denendi.

14 FARKLI VERİ SETİ KULLANILARAK EĞİTİLDİ

Projeyle, meteorolojik veriler, bitki örtüsü, topoğrafya, nüfus yoğunluğu, kara yolları, enerji nakil hatları ve geçmiş yangın verileri gibi 14 farklı veri setinden 400'den fazla değişken kullanılarak "yangın riski haritaları" oluşturuldu.

Geçmişteki yangınlar incelenirken lokasyon, tarih, alanın büyüklüğü, süre, kullanılan kaynaklar gibi veriler değerlendirildi. Meteorolojik verilerde, sıcaklık, nem, rüzgarın yönü ve hızı gibi faktörlere bakılırken, bölgenin bitki örtüsünde ağaçların türü, yaşı ve birbirine yakınlığı saptandı.

Proje kapsamında üç günlük yangın riski tahmini yapılarak, ilgili bölgelerde gerekli önlemlerin alınması için bilgi sağlanıyor. Yangın oluşmadan önce belirlenen bölgelerde önlem alınması mümkün hale gelirken, uygulamayla geçmiş yangınlar yüzde 80 doğrulukla tahmin edildi.

Yangın riski haritalama modelinin, değişen meteorolojik verilere göre günde iki kez güncellenmesiyle daha doğru ve güvenilir tahminler sunulmasına imkan sağlanıyor. Projenin ikinci aşamasında ise OGM kaynaklarının en uygun şekilde yangın bölgesine transferi için zaman ve yangın risk değerlerinin ön planda olduğu bir modele geçiliyor. Bu çerçevede yapılan etkili planlama sayesinde, yangın söndürme kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması hedefleniyor. Yangın anında en hızlı şekilde, yeterli yangın söndürme kaynaklarının nereden yönlendirileceği, sistem tarafından OGM yetkililerine öneriliyor.

Türkiye'nin orman varlığının korunması için kritik rol oynayan projelerin sürekli geliştirilmesi ve güncellenmesiyle orman yangınlarına karşı etkin bir mücadele stratejisi oluşturulması için çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...