Tgrt Haber

Azerbaycan ve Ermenistan anlaşmaya vardı İran resmen savaş ilan etti! Zengezur Koridoru endişesi

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Euronews, AFP
19 Eylül 2023 09:19 - Güncelleme : 19 Eylül 2023 11:14
Azerbaycan ve Ermenistan anlaşmaya vardı İran resmen savaş ilan etti! Zengezur Koridoru endişesi
azerbaycan,ermenistan,iran

Ermenistan, Azerbaycan'ın önerdiği rotayı kabul etti, tırlarla insani yardım sevkiyatı yeniden başladı. Bu durum İran'ı ise tedirgin etti, resmen Azerbaycan'a karşı savaş ilan ettiler. İran, Ermenistan'la bağlantısını sağlayan güzergahın kapatılmasına ya da sınırlandırılmasına izin vermeyeceğini açıkladı ve Azerbaycan'ı operasyon yapmama konusunda uyardı. 

Azerbaycan'ın önerdiği rotayı Ermenistan kabul etti. Karabağ'da Ermenilerin yaşadığı bölgeye insani yardım taşıyan tırlar haftalardır bekledikleri noktadan harekete geçti, sınır geçişleri sorunsuz gerçekleşti. İran ise Ermenistan'la bağlantısını sağlayan güzergahın kapatılmasına veya sınırlandırılmasına tepkisiz kalmayacağını, bu duruma izin vermeyeceğini duyurdu. Azerbaycan'ı operasyon yapmama konusunda uyaran İran, "Gereksiz yere askerlerinizi ölüme göndermeyin" ifadelerini kullandı. Ayrıca Ermenistan'la kara bağlantısını kesebileceği için Zengezur Koridoru'nun açılmasına da izin vermeyeceklerini belirttiler.

İki ülke anlaşmaya vardı İran resmen savaş ilan etti!

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ANLAŞTI

Karabağ'daki rota sorunu konusunda Azerbaycan ve Ermenistan anlaşmaya vardı. Ermenistan, Azerbaycan'ın önerdiği rotayı kabul etti. Karabağ'daki Ermenilerin yaşadığı Hankendi'ye aynı anda iki güzergahtan tır geçişi artık sağlanabiliyor. Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarından Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) tırları dün sabah itibarıyla eş zamanlı geçmeye başladı.

''MASKELER YIRTILIYOR, GERÇEKLER KALIYOR''

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün saat 07.00 sıralarında Azerbaycan'ın Ağdam-Hankendi ve Laçin-Hankendi yollarından ICRC tırlarının eş zamanlı geçişi sağlandı. Ağdam-Askaran-Hankendi yolu açık ve işlevseldir, öyle de olmalıdır. Bu, Azerbaycan'ın ilkeli, adil, meşru ve geri dönülemez tutumudur" ifadelerini kullandı.

Uluslararası toplumun, Azerbaycan tarafından herhangi bir ablukanın uygulanmadığına bir kez daha şahit olduğunu belirten Hacıyev, şunları kaydetti:

"Ama Ermenistan ve yasa dışı kukla rejimin, lobi grupları ve bazı Batılı yozlaşmış politikacılar ve ön yargılı medyanın halkı yanılttığı, abluka tiyatrosunu sahnelediği, insani meseleleri militarize ettiği ve siyasallaştırdığı görüldü. Maskeler yırtılıyor, gerçekler kalıyor. Azerbaycan'da gri bölgelere yer yok."

Azerbaycan ve Ermenistan anlaşmaya vardı İran resmen savaş ilan etti! Zengezur Koridoru endişesi

İRAN RESMEN SAVAŞ İLAN ETTİ

Azerbaycan ve Ermenistan'ın anlaşmaya vardığı yeni rota İran'ı tedirgin etti. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran ve Ermenistan'ı birbirine bağlayan tarihi güzergahın kapatılmasına ya da sınırlanmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Azerbaycan'ın bölgede herhangi bir askeri operasyon yapmamasını, aksi halde İran'ın 10 kat daha güçlü operasyonla karşılık vereceğini söyleyen İran Ulusal Güvenlik Komisyonu üyesi milletvekili Yakup Rızazade, "Dolayısıyla, Azerbaycan gereksiz yere askerlerini ölüme göndermemeli" dedi.

İran'dan gelen açıklamalarda Azerbaycan ve Nahcıvan'ı birbirine bağlayacak Zengezur koridorunun açılmasına asla izin verilmeyeceği belirtildi. Koridorun açılması halinde İran ile Ermenistan arasındaki kara bağlantısının kesilmesi ihtimali Tahran yönetimini endişelendiriyor.

TIRLAR BİR AYDIR BEKLETİLİYORDU

Azerbaycan, Karabağ'da yaşayan Ermenilerin Ermenistan'a gidiş gelişlerde kullandıkları Laçın-Hankendi yolunda, sınır muhafızlarına Ermenistan'dan ateş açılması ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi araçlarıyla kaçak eşya taşınmasını gerekçe göstererek bir süredir kısıtlama uyguluyordu. Siviller için açık olan güzergahta ağır vasıtaların geçişine müsaade edilmiyordu.

Azerbaycan ve Ermenistan anlaşmaya vardı İran resmen savaş ilan etti! Zengezur Koridoru endişesi

Yolun kapalı olmasını gerekçe göstererek Karabağ'daki Ermeni nüfusun "insani krizle yüz yüze kaldığını" iddia eden Ermenistan'ın gönderdiği tırlar, yaklaşık bir aydır sınırda bekletiliyor. Egemen olduğu topraklarda kendisiyle daha önceden konuşulmayan sevkiyata izin vermeyeceğini belirten Bakü yönetimi, Karabağ'daki Ermeni nüfusa sevkiyatlar için Ağdam-Hankendi yolunu öneriyordu. Azerbaycan Kızılayı'nın Karabağ'da yaşayan Ermeniler için gönderdiği 40 ton un yüklü 2 yardım tırının geçişine ise henüz olanak sağlanmış değil. Rus güçlerinin Ağdam-Hankendi yolundaki kontrol noktasında 20 günden fazladır bekletilen tırların geçişi, Karabağ'daki Ermenilerin sözde yönetimince engelleniyor.

Kaynak: Euronews, AFP
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...