Tgrt Haber

Sırbistan'dan altın kararı: Ne kadar para olursa olsun daha çok altın alacağız

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
09 Temmuz 2024 14:05 - Güncelleme : 09 Temmuz 2024 14:09

Küresel ekonomide en güvenilir liman olan altın için Sırbistan kolları sıvadı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, merkez bankasındaki altın miktarını açıklayarak, ''ne kadar paramız olursa olsun daha çok altın alacağız'' dedi. Ayrıca Aleksandar Vucic, lityumun önemine değindi.

Küresel ekonominin dengesizliği ve savaşların artması ile Çin güvenilir liman altına yöneldi. Altın stoklayan Çin’den sonra Sırbistan da harekete geçti.

Sırp Pink televizyonuna konuk olan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Aleksandar Vucic para haricinde altın almaya devam edeceklerini bildirdi.

5 TON DAHA ALTIN ALINDI

Sırbistan Merkez Bankası’nın Cuma günü 5 ton altın satın aldığını duyuran Vucic, “Bu, bizim zaten tesis ettiğimiz maddi güvenliğe yapılmış bir ilave. En zor zamanlarda bile güvende olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Sırp lider, “Bu nedenle, elimizde ne zaman fazla para olursa altın satın alacağız. Bu vatandaşlarımız için iyi bir haber. Şu anda 46,5 ton altınımız var” dedi.

Sırbistan'dan altın kararı: Ne kadar para olursa olsun daha çok altın alacağız - 1. Resim

SAVAŞLARIN SEBEBİ LİTYUM

Sırbistan’ın lityum rezervleri bulunduğunu ve bu durumun ülkeyi bölgedeki diğer ülkelere göre daha avantajlı bir konuma getirdiğini de ifade eden Vucic, “Bolivya Devlet Başkanı, engellenen darbe girişiminin nedeninin lityum olduğunu söyledi. Lityuma sahip olanlar bir güç haline geliyor. Ben, sahip olduğumuz bu zenginlik sayesinde tüm bölgenin kalkınmasını istiyorum. Lityum yüzünden savaşlar çıkıyor” dedi.

“İNGİLİZLERİN BALKANLAR’DAKİ VARLIĞI ÇOK DAHA BÜYÜK OLACAK”

Avrupa’daki seçimlerin sonuçlarını da değerlendiren Vucic, İşçi Partisi’nin iktidarı ile birlikte İngiltere’nin Balkanlar’daki varlığının çok daha büyük olacağını söyledi. Vucic, “Bunun bizim için iyi bir haber mi yoksa pek de iyi olmayan bir haber mi olduğunu göreceğiz. Avrupa’nın müstakbel diplomasi şefi Kaja Kallas konusunda da aynı şekilde. Avrupa Birliği’nde tüm mekanizma değişecek. Bizi çok zorlu sınamalar bekliyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...