Tgrt Haber

1 TL’ye satılık ev ilanları markaja alındı! Ticaret Bakanlığı resmen düğmeye bastı

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: tgrthaber.com, ekonomim
30 May 2024 10:18 - Güncelleme : 30 May 2024 10:22
1 TL’ye satılık ev ilanları markaja alındı! Ticaret Bakanlığı resmen düğmeye bastı

Ticaret Bakanlığı harekete geçti. İlan sitelerinde son günlerde artan "1 TL'ye satılık ev" ilanlarını için sıkı takip başladı. Bakanlık, alıcıları yanıltmak için kullanılan bir aldatmacayı tespit etti. Sahte ilan verenlere karşı inceleme başladı.

1 TL’ye satılık ev ilanlarına karşı Ticaret Bakanlığı düğmeye bastı. Yanıltıcı ilanların önüne geçmek için harekete geçen Bakanlık, ilan sitelerini markaja aldı. 

EV İLANLARINDA SEMBOLİK FİYAT YASAKLANDI

Alınan kararla, satılık ev ilanlarında gayrimenkulün gerçek değerini yansıtmayan fiyatlar kullanılamayacak. Bu kapsamda, 1 TL gibi sembolik fiyatlara satışa çıkarılan ev ilanları yasaklandı.

“1 TL’YE SATILIK EV İLANLARI GERÇEK DIŞI”

Ticaret Bakanlığı'na bağlı Reklam Kurulu, bir emlak firmasının ilan sitesinde yayınladığı reklamlarda tüketicileri aldattığını tespit etti. Kurul, söz konusu firmanın satılık evler için "1 TL" şeklinde tanıtım yaptığını ancak bu fiyatların gerçek dışı olduğunu açıkladı. Nisan toplantısında satılık evleri ‘1 liraya’ ilana koyan emlak firmalarına yönelik şikâyetleri değerlendiren Reklam Kurulu, bu ve benzeri 15 ayrı reklamı durdurdu. Söz konusu reklamların yanıltıcı nitelikte olduğunu değerlendiren kurul, reklama durdurma cezası uyguladı.

REKLAM KURULU’NDAN YAKIN MARKAJ

Reklam Kurulu, 3 TL, 5 TL, 990 TL, 1.050 TL, 1.950 TL, 11 bin 111 TL, 22 bin 222 TL gibi çeşitli fiyatlarla ilanı veren emlak firmalarının da reklamlarını durdurdu. Kurul; 99 bin 999 TL, 100 bin TL, 111 bin 111 TL, 125 bin TL gibi fiyatlı ilanları da inceledi.

YANLIŞ EV FİYATI YAZANLARA CEZA KESİLDİ

Evlerin bu fiyata satılmadığını, tüketicilere evin fiyatının daha yüksek olduğunun belirtildiğini tespit eden kurul, bu ilanlar hakkında da durdurma cezası kesti.

Kaynak: tgrthaber.com, ekonomim
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...