Tgrt Haber

Et fiyatlarını düşürecek kritik hamle için Bakanlık düğmeye bastı! Tarım Kredi başı çekecek

15 May 2024 12:16 - Güncelleme : 15 May 2024 12:20
Et fiyatlarını düşürecek kritik hamle için Bakanlık düğmeye bastı! Tarım Kredi başı çekecek

Kırmızı et fiyatlarında yükselişe ‘dur’ demek için Bakanlık resmen düğmeye bastı. Fiyatları düşürecek hamle geliyor. Yeni projeyi Tarım Kredi Grubu Genel Müdürü Hüseyin Aydın açıkladı.

Kırmızı et fiyatlarındaki ateşi söndürmek için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yeni hamle geldi. Kırmızı et fiyatlarındaki fahiş artışların önüne geçmek için fiyatların düşmesinin sağlayacak çalışma bakanlıktan geldi.

Yeni projenin müjdesi verildi. Tarım Kredi Grubu Genel Müdürü Hüseyin Aydın proje ile ilgili ilk kez konuştu.

Tarım Kredi Grubu Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kırmızı et fiyatlarını düşürecek proje Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın hayvancılığın yapılabilmesi için yeni yer kiralamasıyla gerçekleşeceğini söyledi. Trakya'da hayata geçirilecek hayvancılık tesisi ile et fiyatlarına önemli bir düşük olmasını beklediğini belirten Aydın, tesisin 20 bin baş hayvan kapasiteli olduğunu vurguladı.

Et fiyatlarını düşürecek kritik hamle için Bakanlık düğmeye bastı! Tarım Kredi başı çekecek - 1. Resim

HAYVANCILIK İÇİN ÖZEL PROJE DEVREYE ALINIYOR

Hüseyin Aydın'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Biz fiili bir hayvancılık yapmıyoruz. Ancak üyelerimiz yapabilir, başka türlü yapamayız. Düşündük ve şöyle bir şeye karar verdik. Trakya, hayvancılık için özel bir bölge. Bize Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 1300 dönümlük bir yeri bize kiraladılar. Burada 20 bin baş kapasiteli bir tesis yapıyoruz.

1 DEĞİL 20 DOĞUM OLACAK

Sperma ve embriyo işi yapacağız burada. Yılda 1 milyon ton dışarıdan sperma alınıyor. Biz bunu burada üreteceğiz hem ithalatı kısmış olacağız hem de daha ekonomik yapmış olacağız. Normal bir sığır yılda 1 kez doğum yapıyormuş ama bu embriyo transferi ile 15-20 doğum olabiliyor. Buradan yıllık 5-10 bin anaç hayvan çıkacak. Biz bunları vatandaşa vereceğiz. Bunlardan erkek olanları da besi için kullanacağız. Bu tesisi hayata geçireceğiz.

Kaynak: Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...