Tgrt Haber

Et ve Süt Kurumu salmonella içeren Ukrayna etlerini ne yaptığını açıkladı

Editör: Banu İriç / Kaynak: Anadolu Ajansı
27 May 2024 17:59 - Güncelleme : 27 May 2024 19:59
Et ve Süt Kurumu salmonella içeren Ukrayna etlerini ne yaptığını açıkladı

Et ve Süt Kurumu, Ukrayna'dan Türkiye'ye giren ve içeriğinde salmonella bakterisi bulunduğu tespit edilen etlerin akıbetinin ne olduğunu duyurdu.

Et ve Süt Kurumu Ukrayna’dan ithal ettiği 20 ton karkas etin içeriğinde salmonella bakterisi bulunmasına rağmen iç pazara dağıtıldığı iddialarına açıklama geldi. Yapılan testler sonucu salmonella pozitif çıkan etlerin imha edildiği belirtilerek satışın yapılmadığı belirtildi.

ESK'den yapılan açıklamada, kurumun piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışından canlı hayvan ve karkas et alımı gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Gıda güvenilirliği çerçevesinde, ithal edilen etlerin yurt içine girişlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol muayenesi için numune alındığı ve akredite laboratuvarda gerekli analizlerin yapıldığı belirtilen açıklamada, 9 Mayıs'ta yapılan mikrobiyolojik analizlerde bir parti üründe hijyen standartlarına aykırı sonuçlar elde edildiği bilgisi paylaşıldı.

Et ve Süt Kurumu salmonella içeren etleri ne yaptığını açıkladı - 1. Resim

"ÜRETİMDE KULLANILMASI YA DA SATIŞI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Açıklamada, laboratuvar sonucu salmonella pozitif olan etlerle ilgili şunlar kaydedildi:

"Söz konusu etler komisyonumuz tarafından reddedilerek yüklenici kesimhane firmasına ihtarname çekilmiştir. Firma itirazları doğrultusunda etler dondurularak yediemin deposunda kontrollü şekilde muhafaza altına alınmıştır. Yapılan itirazlar değerlendirilmiş ve etlerin imhasına karar verilmiştir. İmha sürecinin tamamlanması için yüklenici firma temsilcisi beklenmektedir. Bahse konu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılması veya satışı söz konusu değildir. Kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının tüm süreçlerinde yüksek hijyen standartları uygulanmakta ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Piyasa regülasyonunu etkisizleştirme ve dezenformasyon amaçlı haberlere itibar edilmemesini rica ediyoruz."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...