Tgrt Haber

Kanserden enfeksiyona her derde deva! Dağlardan gelen lezzet geçim kaynağı oldu

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
13 Eylül 2023 09:24 - Güncelleme : 13 Eylül 2023 09:46
Kanserden enfeksiyona her derde deva! Dağlardan gelen lezzet geçim kaynağı oldu
,erzincan,hasat

Kış aylarının vazgeçilmezi kuşburnu, zorlu arazilerde toplanmaya başlandı. Erzincan’da vatandaşlar doğadan tek tek topladıkları kuşburnuları uzun ve yorucu işlemlerin ardından marmelata dönüştürüyor. Antioksidan özelliğiyle kanserden enfeksiyona kadar birçok derde deva olan kuşburnu ilgi görüyor.

Kuşburnu doğada yabani olarak yetiştiği için üretiminde herhangi bir gübre, kimyasal madde kullanılmıyor. Organik bir meyve olmasının yanısıra içeriğindeki yüksek C vitamini sayesinde gribal enfeksiyonlara, öksürüğe, soğuk algınlığına iyi geldiği kanıtlanan kuşburnu meyvesinin antioksidan özelliğinden dolayı kansere de iyi geldiği, eklem kireçlenmesi ve romatizmal ağrıların gidermesinin yanında zengin demir içerdiği için kansızlığa karşı da faydalı olduğu ve cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olarak yaşlanmayı önleyici özellik göstermesiyle biliniyor.

Kuşburnu dikenli dallardan sofraya uzanıyor.

DİKENLİ DALLARDAN TOPLANIYOR

Kadınlı erkekli, çocuklu yaşlı gruplar halinde dağlara giderek kuşburnuyu dikenli dallarından tek tek toplayan Erzincanlı vatandaşlar birkaç gün içerisinde topladıkları kuşburnuları tek tek temizleyerek suyla birlikte kaynatıyor.

VİTAMİN DEPOSU KUŞBURNU HER DERDE DEVA

Vatandaşlar C vitamini deposu kuşburnu meyvesini toplamak için bugünlerde dağlara akın ediyor. Hemen her köyde yetişen ve 100 gramında bir kasa portakala eşdeğer C vitamini bulunan kuşburnu meyvesinin en çok tüketilen formatı olan marmelat yapımı ise zorlu aşamalardan sonra gerçekleşiyor.

Birçok hastalığa iyi gelen kuşburnu kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

REÇELDEN MEYVESUYUNA KADAR İLGİ GÖRÜYOR

Haşlandıktan sonra ezilerek kevgirden geçirilen kuşburnular ocakta veya sobanın üzerinde bir miktar şeker katılarak bir süre daha pişirildikten sonra kavanozlara dolduruluyor. Erzincan’da kış aylarında marmelat ve reçel olarak kahvaltı sofralarında yer almasının yanı sıra çay ve meyve suyu olarak da tüketilen kuşburnu soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili olması nedeniyle ilgi görüyor. Dağlarda dikenli olması nedeniyle elleri yaralanarak topladığı kuşburnuları imece usulüyle köyde marmelata çeviren Asiye Tunç, “Topladığım kuşburnuları marmelata çevirip çocuklarıma yollayacağım. Gerekirse satarım da. Kuşburnu her şeye iyi geliyor” dedi.

DAĞLARDAN GELEN LEZZET

Dağlardan gelen lezzet olarak bilinen kuşburnu Erzincan’da bazı vatandaşların geçim kaynağı oldu. Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinde kuşburnu toplayıp reçel ve marmelat yaparak aile bütçesine katkı sağlayan köy sakinlerinden Asiye Taşdemir, kuşburnundan ürettikleri reçel ve marmeladın çok lezzetli olduğunu ifade etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...