Tgrt Haber

Çanakkale'de orman yangını! Gemi trafiği askıya alındı

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
18 Haziran 2024 16:55 - Güncelleme : 18 Haziran 2024 21:53

Çanakkale'de tarım arazisi ile ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın nedeniyle gemi trafiği olumsuz etkilenirken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiğinin tek yönlü askıya alındığını açıkladı. Yerleşim yerlerini tehdit eden yangın nedeniyle Büyükanafarta Köyü tahliye edildi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangından 320 hektar alanın etkilendiğini söyledi.

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde tarım arazisinde ve ormanlık alanda etkili olan yangın nedeniyle boğaz trafiğinin tek yönlü askıya alındığı bildirildi.

ARAZİDEKİ YANGIN ORMANA SIÇRADI

Gelibolu Yarımadası'nda, ilçeye bağlı Kumköy yakınındaki Akbaş mevkisindeki ekili arazide henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler kısa sürede çevredeki ormanlık alana sıçradı.

Çanakkale'de orman yangını! Gemi trafiği askıya alındı - 1. Resim

YERLEŞİM YERLERİNDEN GÖRÜLÜYOR

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce, çevredeki birçok yerleşim yerinden dumanı görülebilen yangının çıktığı yere ekipler sevk edildi.

Çanakkale'de orman yangını! Gemi trafiği askıya alındı - 2. Resim

EKİPLER SEFERBER OLDU

Ekipler, rüzgarın da etkili olduğu bölgede yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalesini sürdürüyor.

Çanakkale'de orman yangını! Gemi trafiği askıya alındı - 3. Resim

BAKANDAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı açıklama yaptı. Sosyal medyadan yangının son durumunu böyle duyurdu:

"Yine anız yakılmasıyla başlayan ve ormana sirayet eden yangına; 9 uçak, 6 helikopter, 67 kara aracımız ve 362 Orman Kahramanımızla müdahale ediyoruz."

Yumaklı, daha sonra yaptığı açıklamada yangında 320 hektar alanın yandığını bildirdi.

GEMİ TRAFİĞİ ASKIYA ALINDI

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise Çanakkale Boğazı gemi trafiğinin, söz konusu yangın nedeniyle kuzey-güney tek yönde ve geçici olarak askıya alındığı duyuruldu.

KÖY TAHLİYE EDİLDİ

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen orman yangını yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Bölgede alınan güvenlik önlemleri kapsamında Büyükanafarta Köyü tahliye edildi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...