Tgrt Haber

Akdeniz Üniversitesi, pediatrik naklin merkezi oldu

30 Aralık 2013 13:21
Akdeniz Üniversitesi, pediatrik naklin merkezi oldu
Akdeniz Üniversitesi, pediatrik naklin merkezi oldu, böbrek, karaciğer, kalp, pankreas,

Akdeniz Üniversitesi'nde bu yıl 282 böbrek, 40 karaciğer, 4 pankreas, 5 de kalp nakli gerçekleştirildiği bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, 2013 yılında 282 böbrek, 40 karaciğer, 4 pankreas, 5 de kalp nakli gerçekleştirdiklerini bildirdi. Dinçkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Akdeniz Üniversitesi olarak solid (katı) organ nakilleri bakımından 2013 yılı hedeflerini tutturduklarını belirtti. Böbrek nakillerinde hem kadavra hem de canlı vericiden nakillerde bir önceki yıla göre yüzde 10 artış sağlandığını ifade eden Dinçkan, şunları söyledi:
"2013 yılında 282 böbrek, 40 karaciğer, 4 pankreas, 5 de kalp nakli gerçekleştirdik. 282 böbrek naklinden yüzde 14,5'i pediatrik hastalara yapıldı. Akdeniz Üniversitesi, pediatrik naklin merkezi oldu. Böbrek nakillerindeki hasta sağ kalım başarı oranı, yüzde 98 ile dünya ortalamasının üzerinde." Dinçkan, 40 karaciğer nakli ile bu alanda önceki yıllara göre 3 kat artış sağlandığını vurgulayarak, "Nakillerin yüzde 22'sini pediatrik hastalar oluşturuyor. Toplam karaciğer nakillerinde hasta sağ kalım oranı da yüzde 93'tür. 2013 yılında da Türkiye'nin tek pankreas nakli yapan merkezi olduk. 4 pankreas nakli yaptık, hasta ve organ sağ kalım oranı yüzde 100 olarak gerçekleşti" dedi. Dinçkan, hastanelerinde 22 beyin ölümü gerçekleştiğini, bunlardan 11'inin ailesinin organ bağışında bulunduğunu kaydetti.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...