Tgrt Haber

mRNA teknolojisi MS hastalığına umut oldu 

18 Ağustos 2022 08:50 - Güncelleme : 18 Ağustos 2022 09:02
mRNA teknolojisi MS hastalığına umut oldu 
mRNA,Aşı,SM hastalığı

Koronavirüs aşılarında kullanılan mRNA teknolojisi, dünyada yaklaşık 3 milyon insanda görülen Multipl Skleroz (MS) hastalığına umut oldu.  Moderna tarafından geliştirilen mRNA aşısının, hastalığın ilerlemesini durdurması bekleniyor. 

Koronavirüsle mücadelede çığır açan mRNA teknolojisi, dünyada yaklaşık 3 milyon insanda görülen örolojik Multipl Skleroz (MS) hastalığına umut oldu.  Moderna tarafından geliştirilen mRNA aşısının, hastalığın ilerlemesini durdurması bekleniyor.  Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre MS hastalığının ortaya çıkması ile Epstein-Barr virüsü arasında bir bağlantı tespit edilmişti. Şimdi İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden uzmanlar, Epstein-Barr virüsüne karşı Moderna tarafından geliştirilen MRNA aşısını MS hastaları üzerinde deneyecek.

İLERLEME DURABİLİR

Uzmanlar, aşının hastalığın ilerlemesini yavaşlatmasını ve semptomların şiddetini azaltmasını bekliyor.  Warwick Üniversitesi’ndeki ekibe başkanlık eden Prof. Dr. Lawrence Young, “Epstein-Barr ve MS arasındaki bağlantı artık sorgulanamaz. Eğer aşı ile kandaki virüs seviyelerini nötralize edebilirsek, bu korkunç hastalığın en kötü semptomlarından bazılarını tersine çevirmenin mümkün olacağına inanıyoruz” dedi. 

Young, Avustralya’da MS hastalarının bağışıklık sistemini Epstein-Barr virüsünden temizlemek için geliştirilen ilaç tedavisini hatırlatarak, “Bu aşının olası olumlu sonuçlarına yönelik umut verdi” dedi. 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Emine ünver 2 Mayıs 2023 23:38

Yıllarca ms aşısı için araştırmalar yapılmış.Ne zaman insanlarda denenmeye başlanacak.Artık ms aşısı piyasaya çıksın.

Sonraki Haber Yükleniyor...