Tgrt Haber

230 yıllık tablodaki ilginç detay, kayıp figür restorasyonla ortaya çıkarıldı

Editör: Gülden Kılıç / Kaynak: Independent
13 Kasım 2023 15:13 - Güncelleme : 13 Kasım 2023 15:24
230 yıllık tablodaki ilginç detay, kayıp figür restorasyonla ortaya çıkarıldı
Tablo,resim

Britanyalı ünlü ressam Reynolds'un 230 yıllık tablosundaki kayıp detay restorasyonla ortaya çıktı. Görenler şoke oldu. Reynolds, William Shakespeare'in  ''Kral VI. Henry - II'' adlı oyunundaki bir sahneden esinlenerek yaptığı Kardinal Beaufort'un Ölümü tablosunda şeytan figürüne yer vermişti.

Britanyalı ressam Joshua Reynolds'un 230 yıllık tablosundaki "kayıp şeytan" restorasyonla ortaya çıktı. Reynolds, William Shakespeare'in  ''Kral VI. Henry - II'' adlı oyunundaki bir sahneden esinlenerek yaptığı Kardinal Beaufort'un Ölümü tablosunda şeytan figürüne yer vermişti. Bazı eleştirmenler, 18. yüzyılın en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilen Reynolds'un hayali bir varlığı tabloda açıkça göstermemesi gerektiğini dile getirmişti. Yıllar içinde şeytan, tablonun üzerine peş peşe sürülen vernik ve boyalar nedeniyle gözden kayboldu.

ÖZEL ÇALIŞMA

Kayıp şeytan, ressamın doğumunun 300. yılında National Trust vakfı tarafından yürütülen restorasyon projesiyle yeniden ortaya çıkarıldı. Sanat eseri, şeytanın da tabloda yer aldığı düzeltilmiş haliyle Birleşik Krallık Batı Sussex'teki Petworth House'da yeniden sergilenmeye başladı. Restorasyondan sonra uzun dişli şeytan, ölüm döşeğindeki Kardinal Beaufort'un başucunda görülüyor.

Resim restore edildi

ÜSTÜNÜN KAPANMASI GEREKTİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR 

Independent'ta yer alan haberde National Trust'ın resim ve heykellerden sorumlu küratörü John Chu, tablonun o dönem sergilenen diğer tüm çalışmalardan daha fazla tartışmaya yol açtığını söyledi.  Şeytana atıfta bulunan Chu, "Bu figürün boyanarak kapatılması gerektiğini savunan insanlar bile vardı. Fakat tarihi belgelere göre ressam, eseri değiştirmeye yönelik tüm girişimlere karşı kararlı bir duruş sergiledi" ifadelerini kullandı.

Eser, Birleşik Krallık ve Fransa tahtlarına oturan Kral VI. Henry'nin hayatını anlatan üç bölümlük tarihi oyundan esinleniyor. Tabloda VI. Henry ve iki lordun, komplocu kardinalin ölürken çektiği acılara şahit oluşu tasvir ediliyor.

Kaynak: Independent
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...