Tgrt Haber

CHP'de 'sandıkları koruyamadık' itirafları peş peşe! 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
04 Haziran 2023 18:59 - Güncelleme : 04 Haziran 2023 19:14
CHP'de 'sandıkları koruyamadık' itirafları peş peşe! 
seçim,CHP,Gürsel Tekin

CHP eski İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 14 Mayıs'ta ve ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık güvenliğini sağlayamadıklarını itiraf etti. Tekin, "14 Mayıs’ta 17 bin sandıktan veri alamadığımız ortaya çıktı" dedi. 

Türkiye seçim gündemini geride bırakmaya hazırlanırken CHP'de ise sular durulmuyor. Seçimden önce sandık güvenliği konusu CHP'de seçimden önce konuşulurken CHP Eski İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'den itiraf gibi açıklama geldi. 

DEĞİŞİM SİNYALİNİ YAKTI: İLERLEMENİN YOLU DEĞİŞMEKTEN GEÇER 

2 yıl CHP Genel Sekreterliği, 4 yıl da CHP Genel Başkan Yardımcılığı yapan Gürsel Tekin, gazeteci Uğur Dündar'a konuştu. Tekin, "14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde 17 bin sandıktan veri alamadığımız ortaya çıktı. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinden herkesin gereken dersi çıkartacağını umuyorum. Önümüzde yerel seçimler var. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek akıllıca bir iş değildir. İlerlemenin yolu, hataları kabul ederek değişmekten geçer" dedi. 

Tekin'in açıklamalarından satır başları: 

"2019 yılında yine uyardım. O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan sandık görevlilerine bir açıklama yaptı. Dedi ki: ‘Seçimle ilgili her türlü tedbiri aldık. Sandıklarda görevli tüm arkadaşlarıma sesleniyorum; oradaki güvenlik görevlilerinden yardım isteyin.’ Bu çok açık bir talimattı. O zaman dedim ki ‘CHP acilen her sandıkta en az 3 görevli bulunduracak şekilde organize olmak zorundadır. Bu konudan görevli Genel Başkan Yardımcısı ve arkadaşlarımız var. 24 Haziran'da yaşanılandan gereken dersin alındığını umuyorum.’ Maalesef bu durum da göz ardı edildi!.."

"KAYGILARIMI İLETTİM"

"2020 yılında sandık güvenliği ile ilgili uyarılarda bulundum. Hem Sayın Genel Başkanımıza bir mektup yazdım hem de televizyon ekranlarından kaygılarımı ilettim. Ne yazık ki bu uyarılarım da karşılık bulmadı! Görevli arkadaşlar her şeyin yolunda olduğunu, tüm sandıklarda çalışmaların sürdüğünü ifade ettiler.

Hatta parti kültürümüze aykırı bir şekilde Sayın Genel Başkan'ın etrafındaki bazı kişiler bazı televizyon kanallarına çıkmamı engellemeye çalıştılar. Bu tarihten sonra da çeşitli zamanlarda uyarılarımı ifade ettim. Seçimden iki hafta önce bile sandık güvenliği konusunda kaygılarımı çeşitli vesilelerle ilettim.

Sonuçta ne yazık ki acı bir tablo ile karşılaştık. 14 Mayıs'ta yapılan seçimlerde 17 bin sandıktan veri alamadığımız ortaya çıktı. Bu tutanakları daha sonra ilçe başkanlıklarından aldık. 2,5 milyona yakın oyun kullanıldığı, seçim sonucunu da etkileyebilecek sandıklarda organizasyonumuz hâlâ yetersizdi!.."

"NEDEN DERS ÇIKARMIYORUZ"

"Organizasyon bozukluğu varsa dünyanın en iyi orduları da yenilir. Çağdaş imkanlar bu kadar yüksekken, bu kadar heyecanlı ve sandıkların başında durmaya istekli bir halk varken, biz neden hâlâ bu sıkıntıları yaşıyoruz? Parti geçmişimizden, daha önceki tecrübelerden, yaptığımız ve başarılı olmuş uygulamalardan neden ders çıkartmıyoruz?

Seçimden seçime çalışma diye bir şey yoktur. Bir siyasi parti 7/24 seçim için çalışır. Bir seçim biter, diğerini kazanmak için hemen harekete geçilir. Örgütlerimiz her an sokakta, her an vatandaşın yanında, her an halkın içerisinde olmak zorundadır. Sadece sosyal medya ve internet üzerinden bireysel şikayetlere, çok paylaşılan içeriklere ve serzenişe dayalı bir kampanya yürütmek başarısızlığın da anahtarıdır.

14 ve 28 Mayıs seçimlerinden herkesin gereken dersi çıkartacağını umuyorum. Önümüzde yerel seçimler var. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek akıllıca bir iş değildir. İlerlemenin yolu, hataları kabul ederek değişmekten geçer." 

CHP'Lİ GÜNAYDIN DA 'SAHİP ÇIKAMADIK' DEDİ 

CHP Milletvekili ve PM Üyesi Gökhan Günaydın da sandıklara sahip çıkamadıklarını itiraf etmişti. "Benim açımdan kabul edilebilir değildir" diyen Günaydın, "Bu eksikliği kabul etmek zorundayız" ifadelerini kullanmıştı. 

Seçim gününe ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Günaydın, "Biz özellikle ilk seçimde sandıklara sahip çıkamadık. ‘Çıktık’ diyen arkadaşları gerçeği tam olarak söylemiyorlar. 28 Mayıs’ta çok daha iyiydi durum ama 14 Mayıs’ta eksik kalındı" demişti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...