Tgrt Haber

Tarihte ilk kez gerçekleştirilecek! Türkiye'nin uzay yolcusu Alper Gezeravcı'dan açıklama

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: Anadolu Ajansı
17 Ekim 2023 11:28 - Güncelleme : 17 Ekim 2023 11:29
Tarihte ilk kez gerçekleştirilecek! Türkiye'nin uzay yolcusu Alper Gezeravcı'dan açıklama
uluslararası uzay istasyonu,nasa,bilim,alper gezeravcı

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 (Ax-3) görevi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) uçacak. Gezeravcı, Türkiye'nin ilk astronotu olmanın hissettirdiklerini paylaştı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gidecek tüm Avrupa'yı kapsayan ilk ticari astronot misyonu olan Axiom Mission 3 (Ax-3), astronotlar Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei, Marcus Wandt ve uçuşa Türkiye'den katılacak ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın katılımıyla ilk yuvarlak masa toplantısını çevrim içi olarak gerçekleştirdi.

Avrupa ve ABD basınından çok sayıda gazetecinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, astronotlar görevleriyle ilgili merak edilenleri paylaştı.  Gezeravcı, uzaya gidecek ilk Türk astronot olmaktan onur ve gurur duyduğunu belirterek, "Sadece kendim için değil, Türk genç neslinin geleceği için bana bu şansı tanıyan ülkeme ve hükümete minnettarım." ifadesini kullandı.

Türk Hava Kuvvetleri ile Türk Hava Yollarında 20'den fazla yıldır uçuş tecrübesi olduğuna işaret eden Alper Gezeravcı, ülkenin uzay yolculuğu keşif girişimlerini ISS'ye taşımayı ve "tarihi" görevde Türkiye'yi temsil etmeyi heyecanla beklediğini dile getirdi.

"TÜRK MİLLETİNİN BİRLİĞİNİ SAĞLAMLAŞTIRACAK"

Gezeravcı, bu görevinTürkiye'nin yüzüncü yılına kayda değer bir iz bırakacağını vurgulayarak, görevin bu yıl doğal afetlerle sarsılan Türk milletinin birliğini daha da sağlamlaştıracağını kaydetti.

Türkiye'nin ilk astronotu olmanın nasıl hissettirdiği sorusuna "Kesinlikle harika." cevabını veren Gezeravcı, "Tarihimizde ilk kez gerçekleştirilen görevde ülkemi temsil edebilmenin sorumluluğunu ve ayrıcalığını taşıyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünü ve gururunu yansıtan bu görevi sabırsızlıkla bekliyorum." dedi.

Gezeravcı, savaş pilotu olarak, hem fiziksel hem de zihinsel olarak acil durumlarda farklı senaryolarla baş etmek zorunda olduklarına işaret ederek, bu tecrübenin yaklaşık 6 aydaki eğitimlerde yeni bilgileri ele alma şansı verdiğini ve büyük fayda sağladığını anlattı.

Afet yönetimi veya kurtarmaya yönelik deney olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Gezeravcı, ISS'de yapılacak deneylerin titiz seçim sürecinden geçtiğini ve Türkiye'de 6 Şubat'ta yaşanan depremler öncesinde deney seçim sürecinin neredeyse tamamlandığını anımsatarak, dolayısıyla bu konuda özel bir çalışma yapılmayacağını söyledi.

Tarihte ilk kez gerçekleştirilecek! Türkiye'nin uzay yolcusu Alper Gezeravcı'dan açıklama

Gezeravcı, mürettebatın kültürel çeşitliliğinin, zorluklar karşısında dayanıklılık sağlayıp sağlamayacağına yönelik soruya cevaben, havacılıkta dünyanın her yerinde pek çok farklı kültür ve milletten insanla çalışma ve iş birliği şansı olduğunu dile getirdi.

Platformun iş birliği ve farklı geçmişlerden faydalanabilmek için fırsat sağladığına dikkati çeken Gezeravcı, "Farklı kültürlerden, geçmişlerden ve farklı alanlardan gelen deneyimlerden gerçekten faydalanabilmeyi büyük bir ayrıcalık ve fırsat olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu misyonda sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası alanda da farklı altyapılardan gelen bu harika insanlarla birlikte hizmet edebilmek ve yürütebilmek bizim için büyük bir şans." değerlendirmesinde bulundu.

Misyon Lideri Michael Lopez-Alegria, görevin ABD ve Avrupa ülkeleri arasındaki iş birliğinde kayda değer bir artışı yansıttığını ifade ederek, diğer ülkelerin de bu misyondan ilham alarak, bu gibi fırsatların peşinden gitmeleri gerektiğini belirtti.

Mürettebatın nisan ayı sonundan bu yana yoğun eğitimlerden geçtiğini anımsatan Lopez-Alegria, eğitimin oldukça iyi durumda olduğunu ve ocak ayında yola çıkmaya hazır olacaklarını bildirdi.

İtalyan mürettebat üyesi Walter Villadei, ayrıcalıklı görevin bir parçası olmaktan onur duyduğunu ifade ederek, uzayın bilim ve teknolojinin geliştirilmesindeki önemine işaret etti. Villadei, Ax-3 uçuşunun uzaya erişim için yeni bir model şekillendirme konusunda bilgileri daha da ileriye taşıyacağına inandığını kaydetti.

UÇUŞ 14 GÜN SÜRECEK

İsveçli mürettebat üyesi Marcus Wandt de savaş ve test pilotu olarak tecrübeli olduğunu ifade ederek, Ax-3 görevinin uzayda geçirdiği "14'ten fazla günden çok daha fazlası" olduğunu dile getirdi.

Misyonun dünya çapında insanlı uzay araştırmalarında Avrupa'nın varlığının artmasına ilişkin önemine değinen Wandt, buna katkıda bulunmanın "harika" bir fırsat olduğunu söyledi.

Ax-3, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için alçak Dünya yörüngesine giden yolu yeniden tanımlıyor. Misyon, dünyanın bir bölgesinde bilimsel keşif, teknolojik ilerleme, eğitim ve ticari inovasyona yönelik ortak bir bağlılığı da temsil ediyor. Ocak 2024'te fırlatılması planlanan ve yaklaşık 14 gün sürmesi beklenen uçuş, Axiom Space tarafından gerçekleştirilecek ve bir Crew Dragon uzay aracı kullanılacak.

Uzay aracı Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde bulunan Fırlatma Kompleksi 39A'dan kalkacak. Oradan Uluslararası Uzay İstasyonu'na uçacak. Görev tamamlandığında okyanusa düşecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...