Tgrt Haber

İftar sofralarının vazgeçilmezi ‘Maraş Eli Böğründe’

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
11 Mart 2024 11:03 - Güncelleme : 11 Mart 2024 11:31
Kahramanmaraş, Maraş Eli Böğründe, Ramazan

Kahramanmaraş’ta ustaların maharetli ellerinde hazırlanan ‘Maraş Eli Böğründe’ yemeği, Ramazan’da iftar sofralarının vazgeçilmezi oluyor.

Kahramanmaraş’ın tescilli yemeği ‘Maraş Eli Böğründe’ sofraları Ramazan ayında da süsleyecek.

Kahramanmaraş’ın geleneksel lezzetlerinin başında yer alan halk dilinde ‘Yan yana’ ve ‘Eli Böğründe’ olarak adlandırılan yemek iftar sofralarını süslemeye devam ediyor. Ramazan'da sıklıkla tüketilen yemek et, domates, sarımsak, biber ve üzerine bırakılan baharatlardan hazırlanıyor.

İftar sofralarının vazgeçilmezi ‘Maraş Eli Böğründe’ - 1. Resim

VATANDAŞLARIN TERCİHİ...

Odun ateşinde yaklaşık bir saat pişirilen yemek, özellikle iftar saatlerinde vatandaşların tercihleri arasında. Ustaların maharetli ellerinde asırlardır hazırlanan iki kişilik yemeğin maliyeti ise 300 lira.

İftar sofralarının vazgeçilmezi ‘Maraş Eli Böğründe’ - 2. Resim

Maraş Eli Böğründe yemeğini hazırlayan Eyüp Kamalak, “Ramazan’da akşam saatlerine doğru işlerimiz yoğunlaşır. Et, domates, biber, sarımsak ve baharatlar gibi ürünlerin birleşmesi ile oluşuyor. Şehir dışından memleketimize gelen insanlar da bu yemekten ister. Ramazan ayı boyunca iftarların vazgeçilmezi” dedi.

İftar sofralarının vazgeçilmezi ‘Maraş Eli Böğründe’ - 3. Resim

Kasap ve fırın ustası Eyüp Yurtal ise, “Eskiden insanlar kasaptan eti alır tenekede pişirilirdi. Domates ve biberini alır ona göre kaç kişilik ise ekmeğini de alıp afiyetle yerdi. En hızlı en seri ve lezzetli yemek bu. Memleketimizin kendine has lezzeti. Bu yemeğin iki kişilik maliyeti salatası, ekmeği, içeceği ve pişirimi 300 lira” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...